19/04/2026
Масажът като молитва
Искам да споделя мислите си породени от терапевтичния уикенд в който бях поканена да бъда главно действащо лице. За мен бе изключително вдъхновяващо да получа доверието на тази малка група хора събрали се за почивка в една прекрасна вила за гости сред природата и да извърша моята остеопатична или масажна терапия с всеки един. Благодарна съм за този шанс!
Природата е велика лечителка - огледай се, пролет е ... Но само с това не винаги успяваме да се излекуваме . Нужно е да има терапевт. Нужна е гледната точка на свидетел. И е нужно да си позволим да се отдадем на лечебния ритуал.
Би било хубаво това да става по-често, да отделяне време за спа релаксация, да се оставяме на умели ръце да възстановят това, което съвременният живот изчерпва.
🧘Потопена в този рай на Балкана, се замислих какво наистина ми позволява да получа страхотна работа с тялото - не само физически, но и на емоционално, енергийно и духовно ниво. Какво отваря вратата към дълбоко отдаване? Какво превръща една обикновена сесия в свещено лекарство?
🫴🏻Изкуството да се освободиш от контрола
Това е може би най-духовната част.
Повечето от нас живеят в постоянно състояние на микроуправление на телата си, дишането си, емоциите си, имиджа си.
По време на съзнателен масаж сме поканени да се откажем от всичко това - да се предадем, да осъзнаем хармонията чрез освобождаване. Не е нужно да държите стомаха си навътре. Не е нужно да се уверявате, че лицето ви изглежда отпуснато. Не е нужно да се представяте за „добър клиент“. В момента, в който се откажете от нуждата да контролирате как изглеждате, как звучите, как се чувствате - се случва нещо дълбоко. Енергията, изразходвана за пазене, става достъпна за изцеление. Духът, фрагментиран от бдителност, отново става цялостен.
💁Нека ви споделя една Балийска традиция - нарича се Дълбока молитва за тялото и ума
Преди началото на лечебен сеанс, приемащите са приканени да поставят ръце на сърцето си и мълчаливо да отправят следната молитва:
„Възлюбено тяло, аз съм тук. Слушам. Благодаря ти, че ме пренасяш през всяка буря. Сега ти давам разрешение да освободиш това, което е готово да си отиде. Давам ти разрешение да приемеш това, което е готово да дойде. Обичам те. Вярвам ти. Съжалявам за всеки път, когато съм те игнорирал. Ти си в безопасност. Ти си свещено. Ти си у дома.“
👉🏻Следване на усещането: Тялото говори първо. Изкуството започва в момента, в който легнете и решите: Ще следвам усещането, вместо да го насилвам. Нека ръцете на терапевта станат водач, но нека вашето съзнание бъде изследовател. Топла длан на рамото ви. Бавно плъзгане по гръбначния стълб. Нежен натиск, който внезапно среща съпротива. Вместо да мислите „това боли“ или „това е хубаво“, просто обърнете внимание: Какво иска усещането в момента? Повече натиск? По-малко? Тишина? Дишане? Движение? Тялото ви говори на език, по-стар от думите. Когато слушате без дневен ред, нервната система омекотява, енергийното поле се отваря и духът си спомня, че е в безопасност
😢🤗🫶🏻Разрешаване на емоциите: Реката трябва да тече. Емоциите живеят в тъканите. Масажът може да освободи десетилетия неизплакани сълзи, неизказан гняв или замръзнала скръб само с едно издишване. Не ги отблъсквайте.Не се извинявайте, когато очите ви се напълнят със сълзи. Не обяснявайте, когато вълна от смях или треперене внезапно ви залива. Това е лекарството. Позволете на емоцията да се надигне, да се раздвижи и да се разтвори. Сълзите на благодарност са особено силни - те са душата, която казва „благодаря“, че най-накрая е била срещната. Тялото е пазело историите, от които умът ви се е опитвал да избяга. В безопасния контейнер на съзнателното докосване, тези истории най-накрая могат да бъдат освободени.
🤲🏻Докато сесията наближава края си и вие си почивате в тихата светлина, говорете вътрешно на онази версия от себе си, която вече живее най-висшата си цел: „Бъдещо аз, аз те избирам сега. Отварям вратата към живот, изпълнен с радост и удовлетворение - или нещо дори по-хубаво, отколкото умът ми може да си представи. Освобождавам се от старите модели, които вече не ми служат. Приветствам съгласуваните възможности, подхранващите душата взаимоотношения, сияйното здраве и дълбокия мир, които вече са на път. Благодаря ви, че ме насочвате. Готов съм.“ Почувствайте как енергията на това бъдещо аз се връща обратно в тялото ви през ръцете на терапевта.
Всеки момент е дълбока медитация на това да бъдеш тук. Най-големият дар на съзнателното приемане е това осъзнаване: Не е нужно да чакате масажна маса - или пътуване до Бали - за да практикувате присъствие. Всяко вдишване, всяко усещане, всяка емоция, която възниква в ежедневието, може да бъде посрещната със същото нежно, любящо внимание, което сте практикували на масата. Самият живот се превръща в масаж. Настоящият момент става терапевт. И вие - напълно будни, напълно чувстващи, напълно отдадени - ставате едновременно даващият и получателят на собствения си свещен живот. Така че следващия път, когато легнете, за да получите докосване, помнете: Вие не „просто получавате масаж“. Вие се молите с тялото си. Вие лекувате с дишането си. Вие се събуждате със смелостта си. Вие се обичате обратно в цялостността. И това... е истинското Изкуство на Приемането.
С искрено състрадание и всеотдайност:
Ароха Итеора
( в превод от полинезийски означава Обичай Живота )