08/06/2026
I OVO JE PČELARSTVO!
Pčelarstvo kao i mnoge druge stvari, ima 2 strane medalje.
Jedna na van, najčešće kupcima, ljubiteljima prirode je ta strana apsolutno lijepa, predivna, humana, prožeta mahom epitetima...
Ona druga strana, "behind the scene" ili "iza kamere" nije toliko lijepa. Puno je teža. Teška. Nosi hrpu rizika i čak je i opasna.
No, nije toliko vidljiva...
Pa evo jedne takve situacije s one strane medalje.
Jučer sam išao u izviđanje lokacija za pašu kestena, kakav je put, treba li nešto počistiti po putu da kamion može proći, samu lokaciju pokositi...
Kad sam ušao na samo brdo, gazim zadnjih par kilometara, naletim na kamion s kontejnerom koji se skoro prevrnuo u provaliju.
Ostao sam zabezeknut.
Ostalo mu je 30-ak metara do odredišta i tu je stao.
Kako bi osigurao kamion da ne spuzi pod djelovanjem tereta na mekanoj i vlažnoj zemlji, kolega je gurtnama zavezao i usidrio kamion za drveće na drugoj strani ceste.
Pametno!
Otvorio je i košnice da pčele mogu van, da ne budu zatvorene na suncu, a nagon ih tjera van...
Gledam tragove i pokušavam odgonetnuti što se tu dogodilo na relativno dobrom i tvrdom putu.
Nije prošlo dugo kad se pojavio vlasnik koji je otišao po pomoć bagera... Kolega.
Kaže, uključio je "šperu", pogon na oba kotača jer ako ne znate, uvijek vrti i pogon je na jednom kotaču, kao i na autu, osim onih s oznakom 4x4 (pogon na sva 4 kotača).
U ovakvim situacijama je potrebno da oba pogone.
Kako je bilo mokro, bacilo ga je u desnu stranu, a potom, vjerojatno da se čupa nazad, previše motao lijevo i onda ga bacilo lijevo, a tu od granja ne znaš i ne vidiš gdje je kraj i tvrdo, pogotovo po noći...
Kad se nagnuo, a zadnji kraj propao, stao je i izletio van...kad je vidio kako to izgleda, spustio je kamion "dolje" na zračnim jastucima kako bi spustio ionako visoko težište.
U ovakvim situacijama važno je ostati priseban, racionalan, promišljati i izanalizirati ishod, osigurati da ne dođe do daljnje štete i imati stvari pod kontrolom.
Mogu reći da je kolega sve odradio poprilično dobro.
Gurtne su "must have".
Iako mu nisu trebale za samo vezanje kontejnera u transportu, ovdje su se pokazale sudbonosne.
Da ga nije osigurao njima, dok se vratio s bagerom, možda toga svega tu ne bi bilo.
Bilo bi 30-ak metara niže kroz šikaru na drugom putu...
Ne želim ni zamisliti taj prizor.
GURTNE!
Gruba procjena vrijednosti kamiona i kontejnera...15.000 €.
No, sve bi se razbilo, pčele izašle... One bi pojavom sunca krenule iz košnica, tražiti nektar, a sve na jednoj hrpi, nema više svaka svoj ulaz tj. sada bi ulaza bilo nekoliko jer bi se košnice razdvojile, razbile... Izlazile bi i ulazile svuda... Nastao bi opći kaos. Doslovce na cesti, srećom, koja nije prometna, no... Dovesti to u neki red, uz razbijene košnice, zdrobljeno saće, med koji curi iz okvira na suncu i privlači sve te i ostale pčele, zgnječene pčele i matice, ne bih tada bio nikome u koži.
Nakon ovog, ja bih si otišao uplatiti misu.
S ove strane medalje pčelarstva, često je gorko, ma koliko med bio sladak.
Selidbe su u noći po svakakvim cestama i putevima, odrađuju se nakon 15-16 sati rada, umora, nekad padaju i kiše kad je sve puno teže...i cilj je stići iz točke A u točku B u komadu i bez štete... ŽIV!
A onda često čujemo kako je 10 € puno za teglicu meda.
Ili, "ako uzmem 6 teglica, ima li popusta?"...
Nema.
To je s popustom.
Bez popusta je 15 €.
Morat ću pitati kolegu jel uračunao rizike i strahove u tu teglicu meda...
Čini mi se da ja nisam...
"Može ponuda za kontejner za 48 košnica?"
- 7500 €.
"Može ponuda za vrcaljku za 8 okvira automatsku ("Mercedes")?"
- 4700 €
"Molim vas ponudu za otklapač saća automatski?"
- 5500 €.
"Može ponuda za ovaj poluautomatski otklapač saća?"
- 3300 €.
"Koliko je vrcaljka 10 okvirna automatska ("Škoda")?"
- 1800 €.
"Može ponuda za krem mikser?"
- 2000 €.
"Koliko vam je homogenizator od 300 kg?
- 2500 €.
"Sve me heblo, ako ste vi normalni!"
Tako mi mislimo o proizvođačima pčelarske opreme.
Malo sam se pogubio sad, ne znam šta sam više htio reći.😁😜
Ah, da, život je lijep, a uz teglicu meda je puno ljepši... I zdraviji.