Prywatny Gabinet Psychologiczny dr Agata Wolanin

Prywatny Gabinet Psychologiczny dr Agata Wolanin diagnoza, pomoc psychologiczna, psychoterapia, treningi grupowe

https://www.facebook.com/100045278984076/posts/777157417136884/
04/06/2023

https://www.facebook.com/100045278984076/posts/777157417136884/

"Jeśli we wcześniejszych etapach życia nasze pragnienia spotykały się z wystarczająco stałą i bezpieczną odpowiedzią otoczenia, to będziemy skłonni postrzegać siebie jako osoby wartościowe i godne miłości, a świat jako rzeczywistość, którą można kształtować. Nabierzemy przekonania, że możemy wpływać na swoje życie. Źródła siły i mocy sprawczej będziemy więc szukać w sobie. Jeśli natomiast otoczenie odrzuciło czy zlekceważyło nasze pragnienia i potrzeby, wówczas będziemy skłonni umiejscawiać źródło siły i mocy sprawczej na zewnątrz, czyli w innych ludziach, i traktować relacje z nimi jako zagrażające.
Wzory tworzenia więzi pozostają zazwyczaj nieuświadomione – wtedy nie można ich zmieniać. Ludzie powtarzają niedające satysfakcji i raniące wzorce, ulegając złudzeniu, że skoro są one czymś znajomym, to nie mogą być niebezpieczne – zgodnie z powiedzeniem, że czasami lepsze jest znane piekło niż nieznany raj.
Dzieje się też tak, że sposoby formowania bliższych relacji stają się prywatnym, rozpaczliwym więzieniem. Można się w nim znajdować na różne sposoby. Są ludzie, którzy żyją wśród innych, ale tak naprawdę zatrzaśnięci są w wewnętrznej samotności i lęku przed bliskością. Są też tacy, którzy pozostają w pułapce nadmiernej zależności, konieczności zasługiwania na miłość i pragnienia „zlania się” z drugą osobą. Jeszcze inni nie potrafią połączyć koniecznego dystansu z autentyczną bliskością i żyją na emocjonalnej huśtawce – raz blisko, raz daleko. Wszyscy ci ludzie skazują siebie i najczęściej także swoje dzieci na wiele cierpień i frustracji. Wzory przywiązania z biegiem czasu utrwalają się coraz bardziej i zazwyczaj przechodzą z generacji na generację. Wiele badań, również te, które przeprowadziły Judith Feeney i Patricia Noller, dowodzi istnienia międzypokoleniowych przekazów dotyczących zasad formowania więzi i potwierdza głębokość korzeni naszej osobistej historii miłości. Kiedy zrozumiemy znaczenie tych przekazów w naszym funkcjonowaniu, będziemy wiedzieli, co mamy zmieniać."

Anna Król-Kuczkowska, Miłości Historia Osobista
fot Alexandru Zdrobău

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6250746618301965/
12/05/2023

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6250746618301965/

"Już wkrótce wezmę się za siebie, wezmę
się w garść, zrobię porządek w szufladzie,
przemyślę wszystko do końca, zaplombuje zęby,
uzupełnię luki w wykształceniu, zacznę
gimnastykować się co rano, w słowniku
sprawdzę kilka słów, których znaczenie jest dla mnie wciąż niejasne,
więcej spacerów z dziećmi, regularny
tryb życia, odpisywać na listy, pić mleko,
nie rozpraszać się, więcej pracy nad sobą, w ogóle
być sobą, być wreszcie bardziej
sobą,

ale właściwie jak to zrobić, skoro
już
i to od tak dawna, tak bardzo
nim jestem"

Stanisław Barańczak
Już wkrótce, z tomu "Dziennik zimowy"

https://zwierciadlo.pl/psychologia/11052,1,tu-i-teraz-obecnosc-w-zyciu-przynosi-ukojenie--przekonuje-wojciech-eichelberg...
05/05/2023

https://zwierciadlo.pl/psychologia/11052,1,tu-i-teraz-obecnosc-w-zyciu-przynosi-ukojenie--przekonuje-wojciech-eichelberger.read

Czy piekło istnieje? Jak się okazuje, to pytanie nie tylko do teologów. Bo piekło jest czymś ziemskim. Tworzymy je sobie sami. Nasze ciała żyją w piekle, bólem, stresem i chorobą reagując na myślowy matrix wytwarzany przez nasze umysły. Wszystko dlatego, że jesteśmy wiecznie nieobecni...

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6182387928471168/
21/04/2023

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6182387928471168/

„Uważam, że zdanie podstawowe dla związku, obrazujące pewien nieosiągalny ideał, powinno brzmieć tak: „Nie jesteś mi potrzebny do życia, ale chcę z tobą być”. Bo wtedy by oddawało jakiś rodzaj fascynacji, jakąś niepowtarzalność, jedyność osoby, którą wybierasz, i tego związku. Natomiast ludzie często mają tendencję, żeby myśleć, że wartością w małżeństwie, w związku, w przyjaźni jest to, że są sobie nawzajem potrzebni; mają prowadzić między sobą taką wymianę barterową - towar za towar.”

Katarzyna Grochola, Andrzej Wiśniewski - Związki i rozwiązki miłosne
fot Michael Fenton

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6140452375998057/
07/04/2023

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6140452375998057/

"Moim zdaniem nadzieja nie ma oznaczać nietrafionego postrzegania rzeczywistości. Nie ma być iluzją czy bezkrytycyzmem. Ma być oparta na faktach i prognozie. Jeśli ktoś mnie bije, a ja mam nadzieję, że przestanie, bo się zmęczy, to znaczy, że nie dbam o siebie. Nie mogę się w imię nadziei godzić na niszczenie mnie. Ani legitymizować zła. Jeśli nadzieja oznacza, że jestem krzywdzony, poniżany, unieważniany, a nie robię niczego, co by postawiło temu stop, to w gruncie rzeczy legitymizuję to zło. Może to oczywiście wynikać z różnych przyczyn, na przykład z traumy. Ale taka nadzieja jest złą nadzieją. I chyba bym wolał ją nazwać samooszustwem. Bo słowo „nadzieja” w określeniu „nieustępliwa nadzieja” nadaje mu taki miły wydźwięk. Sugeruje, że w tych sytuacjach, o których powiedzieliśmy, może się kryć jakiś urok albo jakąś korzyść. A to jest po prostu pewien mechanizm zaprzeczania, który podtrzymuje patologię."

prof. Bogdan de Barbaro, fragment rozmowy z Agnieszką Jucewicz o nadziei

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6105721196137842/
26/03/2023

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6105721196137842/

„Osoba, którą kochamy najbardziej na świecie, ta, która sprawia, że radośnie wzbijamy się w przestworza, jest dla nas wszystkich tą samą, która potrafi z hukiem zrzucić nas z powrotem na ziemię. Wystarczy zwykłe odwrócenie głowy czy jeden bezmyślny przytyk. Bez takiej wrażliwości bliskości też nie ma. Kiedy nasza więź z partnerem jest bezpieczna i silna, radzimy sobie z tymi chwilami wrażliwości. Możemy wykorzystać je, żeby jeszcze bardziej się do niego zbliżyć. Kiedy jednak nie czujemy się bezpieczni i związani ze sobą, chwile te są jak iskra w suchym lesie. Potrafią podpalić cały związek.”

S. Johnson, „Siedem rozmów wzmacniających związek”, s.79
fot Clem Onojeghuo

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6088152667894695/
20/03/2023

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6088152667894695/

"Bycie w relacji, w której nie można mieć wszystkiego, czego się pragnie, zawsze naraża nas na jakąś frustrację. Zdolność dziecka do radzenia sobie z frustracją jest ważnym czynnikiem, który sprzyja rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych. Jeśli frustracja dziecka była łagodzona obecnością, czułością i adekwatną odpowiedzią ze strony rodzica, to łatwiej mu radzić sobie z niewygodą i dyskomfortem. Ta umiejętność dziecka w przyszłości będzie w dużej mierze świadczyć o dojrzałości jego osobowości. Przewaga dobrych doświadczeń nad złymi pozwala przeżywać i łączyć sprzeczne uczucia. To wszystko, co dobre, staje się czymś wewnętrznym i jest na tyle stałe, że lęk znacznie maleje. Dzięki zdolności do łagodzenia czy przekształcania [agresywnych] impulsów dziecko staje się bardziej twórcze, a gdy będzie starsze, w różnych, niewygodnych dla siebie sytuacjach zacznie szukać korzystnych, bardziej rozwojowych rozwiązań. Przykładem może być uczucie zazdrości, które może być rozegrane przez odebranie lub zniszczenie komuś tego co posiada, lub może przełożyć się na działanie do osiągnięcia tego samego. Jeśli doświadczenia człowieka z dziecięcego okresu wypełnione są złymi przeżyciami, bólem i cierpieniem, to niszczenie może się stać jedynym rozwiązaniem do poradzenia sobie z niekomfortowym stanem emocjonalnym."

Magdalena Kocon – Różycka, Polska na kozetce
fot Towfiqu barbhuiya

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6079729715403657/
17/03/2023

https://www.facebook.com/170305096346178/posts/6079729715403657/

„Mnie się podoba takie rozumienie: związek składa się z trzech elementów – z wymiaru erotycznego, z bliskości uczuciowej i z przyjaźni. Za Grekami: eros – amor – agape. Te trzy elementy w różnych etapach związku występują z różną intensywnością. Eros na początku swoją siłą buduje, zbliża, idealizuje wybraną osobę. Bliskość uczuciowa, więź emocjonalna, radość ze wspólnego patrzenia na świat to będzie owa miłość amor. A z latami, wraz z pogłębianiem związku, wzmacniać się będzie agape, czyli przyjaźń. W jednej z książek profesora Kołakowskiego czytałem, że przyjaźń jest najważniejszym uczuciem na świecie, bo jest to uczucie najgłębsze i najmniej uwarunkowane. To oczywiście nie znaczy, że w związku długo trwającym nie ma miejsca na uczucia i na radość erotyczną, ale przyjaźń zdaje się tym najgłębszym cementem.”

Bogdan de Barbaro w rozmowie z Danutą Kondratowicz, „I jak się tu dogadać?”fot Taylor Smith

Adres

Traugutta 9
Sanok
38-500

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Prywatny Gabinet Psychologiczny dr Agata Wolanin umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij