16/03/2026
Vývoj jde dopředu a laky na nehty už nám vydrží i déle jak 2 dny, ale rozdíly mezi klasickými laky na nehty a gel laky jsou pořád stejné.
Marketing se nám snaží vnutit něco jiného, takže se setkáváme s formulacemi "Gel lak bez nutnosti UV lampy", "Super gel", "Gel effect", apod.
Ale nám bude stačit malinko chemie, a bude mít jednou pro vždy jasno. A nebojte, nebudu Vás zahlcovat složitými vzorečky, kterým sama plně nerozumím. ;-)
Základní rozdíl je ten, že ...
👉 KLASICKÉ LAKY tvrdnou "odpařováním / vysycháním" rozpouštědel, kterými se rozpouští hotové polymery.
👉 GEL LAKY "polymerizují / vytvrzují se" pod UV světlem díky fotoiniciátorům, které tento proces spouští.
----------------
Čeho si tedy v popiscích všímat:
1.) Není potřeba UV/LED lampa
Pokud výrobce uvádí, že lak schne na vzduchu, jde o klasický lak, který tvrdne odpařováním rozpouštědel.
Skutečný gelový lak potřebuje vždy UV světlo k vytvrzení (UV / LED lampu).
2.) Průhledná lahvička - čiré sklo.
Pravé gelové laky jsou téměř vždy
v neprůhledných nebo tmavých lahvičkách. UV světlo by mohlo materiál předčasně polymerizovat.
Klasické laky jsou běžně v průhledných lahvičkách, protože světlo jim nevadí. Přes sklo se neodpaří.
3.) V návodu je „nechte zaschnout“
Klasický lak schne - “drying”.
Gelový lak se musí vytvrdit v UV lampě - “curing”.
To odráží jiný chemický proces.
4.) Lze odstranit běžným odlakovačem během pár sekund
Skutečný gelový lak je chemicky zesíťovaný polymer, takže se odstraňuje:
- dlouhým působením acetonu
- nebo mechanickým broušením.
Klasický lak se okamžitě rozpustí běžným odlakovačem.
5.) Výdrž je podobná běžnému laku
"Gelový efekt“ slibuje výdrž
5 - 7 dní, někdy i 14 dní (což je třeba u pedikúry reálné, tam vydrží lak na nehty opravdu dlouho).
Pravý gelový lak obvykle vydrží
až 3 týdny. Kaučukové gel laky či třeba fiber báze se zpevněním okraje i 4 týdny.
-------------------------------
Vlastně by stačilo pravidlo 1. Jak není potřeba UV / LED lampy, jde o klasický lak na nehty. :-D
Dle mého patří tento marketingový tah na prodejnu a nikoliv do profesionálního salonu.
U mě je lak na nehty pořád lakem na nehty a gelové laky stále gelové laky. :-)