06/06/2026
💊 Ära viska ravimeid prügikasti – need on keskkonnale ohtlikud!
Täna, 5. juunil tähistatakse maailma keskkonnapäeva ning see on hea hetk mõelda ka sellele, mis saab ravimitest, kui need aeguvad või neid koduses majapidamises enam vaja pole. 🧐
Paljud meist teavad, et näiteks vanad patareid ei kuulu tavalise olmeprügi hulka... Sama kehtib ka ravimite kohta, kuigi sellele mõeldakse ehk harvem. 🤔
💊 Ravimid kuuluvad ohtlike jäätmete hulka, sest need sisaldavad erinevaid keemilisi aineid ja ühendeid, mille keskkonda sattumisega kaasnevad ohud.
Selleks, et ravimites olevad toimeained ja muud keemilised ühendid täielikult hävineksid, põletatakse ravimijäätmeid koos teiste ohtlike jäätmetega spetsiaalsetes põletites vähemalt 1300 °C juures. ✅
👉 Kui ravimid visata olmeprügi hulka, ei hävine neis sisalduvad toimeained tavapärases jäätmekäitluses täielikult. Nii võivad need jõuda pinnasesse ja veekogudesse, mõjutada vee-elustikku ning soodustada antibiootikumiresistentsete bakterite teket.
❗Mõned ravimites sisalduvad ained lagunevad väga aeglaselt ning võivad lõpuks jõuda isegi põhjavette.
Seetõttu tuleb ravimeid käidelda samamoodi nagu teisi ohtlikke jäätmeid: sorteerida need teistest jäätmetest eraldi ning viia õigesse kogumiskohta!
📍Eestis saab ravimijäätmed viia jäätmejaama, ohtlike jäätmete kogumispunkti või apteeki.