25/05/2026
Elmélkedtem pár mellékszereplőn az életem filmjében. Ez a poszt azoknak szól, akik valamilyen szinten spirituálisnak gondolják magukat, és érdekli őket az elmúlt 15 évem megfigyelése.
Észrevételeim „hippi-spiri” köpönyegbe burkolózó emberekkel kapcsolatban, akik a spiritualizmust menekülésre vagy a hatalmukkal való visszaélésre használják. (Akinek nem inge, ne vegye magára. Aki élményekből szeretne tanulni, elolvashatja. Aki hozzá akar tenni, megteheti. Aki el akar venni, megteheti. Aki újra akarja értelmezni, megteheti. Aki konfliktust érez magában, elmondhatja. Aki megértve érzi magát, ő is elmondhatja. Aki egy világban él velem, annak örülök. Aki más világban él, annak is örülök.)
Erről a témáról valahogy beszélgetni kéne, mert tévedésnek tartom…
… azt a feltételezést, hogy minél hosszabb ideje gyakorol valaki jógát vagy valamilyen lélekközpontú gyakorlást, annál felvilágosultabb, spirituálisabb, etikusabb lény. Nem feltétlenül az. Elég emberrel találkoztam már, akik a saját gyakorlásuk hosszát a hatalmuk és az eltorzult identitásuk validálására használták. A kettő nem ugyanaz. A hőst és az ellenséget csupán a szándéka különbözteti meg. Mindkettő jó abban, amit csinál. (Azt már nem akarom kinyitni, hogy az ellenség filmjében ő a hős, és fordítva, de lehet, egyszer írok majd egy könyvet, amiben megteszem.)
… azt a feltételezést, hogy attól, mert valaki megfürösztötte az identitását a keleti kultúrában, jobb lesz annál, aki autentikus marad a saját gyökereihez, és azt vallja és mutatja, aki valójában — nem azt, amit a világ látni akar tőle. Nincs bajom a szimbolizmussal addig, amíg valaki nem arra használja, hogy megvezessen másokat — beleértve saját magát is. Hi**er újradefiniálta nekünk itt nyugaton a szvasztikát. Nem a szvasztikával van a gond.
… azt a feltételezést, hogy keleten mindenki jobban tudja az élet kérdéseire a választ, mint nyugaton. Meg azt is, hogy keletre kell menned ahhoz, hogy valódi értékeket tanulj. Nem hinném, hogy India az egyetlen hely, ahol a jóga élménye és tanításai megtapasztalhatók. És azt végképp nem vallom, hogy attól lesz valaki jó jógaoktató, mert Indiában elvégzett egy egyhónapos képzést, vagy mert minden évben visszajár oda. (Ismét: mi az őszinte szándék? Önvalidálás vagy fejlődés?) Indiából is sokan jöttek nyugatra, és nyugaton is vannak mélyen gyökerező értékek. Lehet innen is és onnan is tanulni. Az igazságod úgyis benned van, és az abszolút igazság is maximum abban merül ki, hogy az élet végén halál van.
… azt a feltételezést, hogy a celebrity tanárok jobbak, mint a névtelen, szolgálatból működő, tiszta szívű, lelkes és csendes úttörők. A jóga élményéhez semmi köze annak, hogy mennyire trendi tanártól, stúdióban vagy brandtől tanulsz. Amíg a szándékok megegyeznek, minden tanár tud értéket adni a diákjának. És ha jól érzed magad vele, valószínűleg pont arra az értékre van szükséged. Szerintem a megérzés fontosabb egy bensőséges kapcsolódásban, mint egy Google review vagy egy Instagram-követőszám. (Ugyanis az Instagram egész vállalkozói stratégiája egy önvalidációs dopaminfüggőségre épült fel. Aki nem hiszi, járjon utána…)
És ugyanezt mondom a kevésbé trendi tanároknak is: nem kell kish*tűnek lenni csak azért, mert nem százan gyakorolnak veled, „csak hárman”. A szám csak vanity metric — hiúsági mérce. Ha zavar, hogy hány diákod van, akkor én inkább a hiúsággal néznék farkasszemet, nem azon pörögnék, hogyan legyen több diákom. Az egyik átvisz a fájdalmadon, a másik megvéd tőle.
… azt a feltételezést, hogy lehet spirituális gyakorlással takarózni, és nem felelősséget vállalni a hozott mintáidért, karmáidért. A jóga nem váltja ki a tanult és hozott személyiségmintáidat, hacsak nem dolgozol mellette tudatosan magadon. Pont. A jóga segít felismerni ezeket, de tudatos munka nélkül ugyanúgy tovább munkálkodnak benned, és ugyanúgy befolyásolják az emberi kapcsolataidat — vagy azok hiányát.
A traumák, a tanult minták, a tapasztalások és a torzult valóságérzékelésed a tetteid melegágya. Ez van. Ezt lehet elfogadni, vagy — ha szenvedést okoz — dolgozni rajta, mielőtt a sebeidet továbbadod másoknak. De mindkét esetben felelősséget kell vállalnod a következményekért. Mások okolása azért, aki vagy, ennek a felelősségnek a hárítása. A spirituális gyakorlásod segíthet növelni a kapacitásodat arra, hogy felelősséget vállalj és tudatosan építs identitást, de segíthet abban is, hogy még nagyobb cirkuszt csinálj az egónak. Tudatos munka nélkül könnyen lehet a belső drámákból külső cirkuszt csinálni, miközben ugyanazok a karakterek játsszák el ugyanazokat a sztorikat.
… azt a feltételezést, hogy attól, mert valaki vezető szerepben van, tökéletes. Vagy legalábbis mindenre tudja a választ.
Igen és nem.
Ha nem kétbites agya van, akkor tud választ adni: a saját válaszát. Ami nem feltétlenül a Te válaszod. Akkor lesz valaki jó vezető, ha a saját válasza mellett kérdéseket is feltesz, és teret hagy Neked arra, hogy megtaláld a saját válaszodat. Ha a Te válaszod rezonál az övével, kövesd őt. Ha nem, akkor kövesd Magad, és nyugodtan adj visszajelzést vagy kérdezz vissza.
Nem tudom, hogy a „tanár-diák” kapcsolatban a kommunikáció mikor vált monológgá, és mikor szűnt meg a kétirányú kapcsolódás. A vezető ugyanúgy tanulni fogja önmagát, mint ahogyan Te tanulod magadat. Senki sem volt, és nem is lesz tökéletes. Hasznosabb elengedni a reményt és a kutatást a tökéletes után, mert csak időt, energiát és pénzt emészt fel. Ettől függetlenül felelősséged ismerkedni magaddal és másokkal is, amíg közösségben élsz — családi, kulturális, politikai… mikor mire érkezik meg a kapacitásod.
… azt a feltételezést, hogy attól, mert valaki vezető szerepben van, már nem kell tovább tanulnia. Ez a legnagyobb bu****it.
Folyamatosan változó világban élünk, miközben mi magunk is folyamatosan változunk. Jó esetben növekszik a tudati szintünk is. Amikor valami új érkezik a térbe, a rendszernek újra kell kalibrálnia. Egy vezető is megrekedhet. Ő is ember. És szerintem érdemes is így tekinteni rá. Neki is folyamatos tanulás az élete. Ez viszont nem hatalmazza fel arra, hogy mindenki mást is visszatartson maga körül. Ez persze nem is lenne kérdés, ha a vezetőt nem a háromszög tetejére képzelnénk, hanem a kör részeként tekintenénk rá.
Bármi is legyen a lecke forrása, házi feladat mindig lesz. Az, aki állandó átadásban és áramlásban van, lehet, hogy egyszerűen elengedte a gyeplőt. Ami neki lehet jó, mert sokáig kontrollálta az életét, vagy mert kompenzálnia kell a folyamatos belső kényszereit. Az, aki folyamatos kontrollban van, kint kompenzálja a belső stabilitás hiányát. Mindenesetre érdemes megkérdezned magadtól, hogy Neked mire van szükséged, és meddig. Az élet a cselekvés és a nem-cselekvés állapotainak egyensúlya. Hogy Neked milyen mértékben van szükséged valamire, az önismeret. Hogy merre mész, az önvezetés. Mindkettő a Te felelősséged. Tanulj és taníts — magadat és másokat. Akkor leszünk kapcsolatban egymással.
… azt a feltételezést, hogy a vezető feladata másokat vezetni. (Az inkább megvezetés szerintem.) A vezető feladata, hogy önmagát a szándékához hűen vezesse, és transzparensen megossza az élményeit, miközben a feladatait felelősségteljesen végrehajtja. Hogy támogassa a másikat abban, hogy haladjon a saját útján, a saját szándéka felé. Hogy a megrekedt pillanatokban segítse a másikat megtalálni a saját szándékát, és ne kihasználja a másik megvezethetőségét. Ahhoz, hogy egy vezető értéket adjon, nem kell megmondania a másiknak az irányt és a válaszokat. Elég, ha segít a másiknak felfedeznie az északi csillagát, és értelmezni azokat a válaszokat, amelyekre útközben lelt. A vezető segít az integrálásban, a kapcsolódásban, az emésztési folyamatokban.
A vezető — ha valódi kapcsolatban áll a másikkal — mellette áll, nem előtte, és véletlenül sem felette. Kollektív tudatról idealizálunk, miközben egyéni kultuszokat építünk.
Ha zsigerileg összezavarodtál valaki mellett, akkor nagy valószínűséggel az a vezető (még vagy már) nem neked való, vagy éppen ő is összezavarodott. Merj kérdezni, visszajelzést adni és őszintén dönteni arról, hogy megfelelő-e számodra ez a kapcsolat.
Ez egy páros tánc, ahol két lábbal állsz a földön, és te is eldöntheted, hogy partnert cserélsz, ha a másik folyton a lábadra lép vagy a falnak vezet. Addig meg lehet szólóban tolni és magadat vezetni. Mindenesetre ismét: a döntés felelőssége a Tiéd.
… azt a feltételezést, hogy a vezető feladata az önfeláldozás, önalázkodás, önalávetés. Értem, hogy spirik vagyunk, de mindenki elfelejti, hogy emberi testben élünk? Az identitásnak pont olyan fontos szerepe van, mint az egó halálának. Minden kontrasztban létezik. (Én dualista filozófiából indulok ki, mert az életet ellentétekben tapasztalom a testemen keresztül, a józan paraszti eszem ezt válaszotta.) Az, hogy a mérleg egyik oldalát jobban akarjuk tolni, az emberi sorsunk imbalanszos történeteiből kialakult túlzott kompenzáció. Te is és én is identitásokhoz vonzódunk, és identitásoktól távolodunk el. Az önalávetés és az alázat a szememben többé nem erény, hanem annak a jele, hogy valaki még nem készült fel a belső erejének tiszta megtartására. Ami oké. De akkor vágjunk bele a munkába, mert egy életet leélni úgy, hogy minden birka előtt alázkodsz, szomorú élet lesz, tele önelhagyással és az ahhoz kötődő gyásszal.
Én ezeket tanultam meg az életen keresztül a belső Vezetőmtől:
- A spirituális gyakorlások, a jóga és minden hasonló út nem célállomás, hanem útitárs a földi életben. Segít magamat manifesztálni, és nem még jobban kilőni az űrbe.
- Az út csak a halállal ér véget.
- Az eszközökkel takarózni etikátlan.
- Az eszközöket és az identitást arra használni, hogy bárkit megvezessek vagy „követőket szerezzek”, etikátlan.
- A vezetőnek két felelősségem van: megtanulni vezetni magamat, és ráébreszteni másokat arra az erőre és felelősségre, hogy ők is képesek vezetni magukat és ehhez skilleket építeni.
- Minél többen vannak körülöttem és tanulnak tőlem, annál nagyobb felelősségel kell a teret megtartanom, és emiatt alapfeltétel: felkészülni, figyelemmel, jelenléttel és a lélek tiszta, önzetlen, szeretetteljes szándékával operálni. Mindig. Nem csak akkor, amikor a kedvem tartja.
- Szükségesek az egyértelmű keretek, választóvonalak, színtiszta játékszabályok és a traumatudatos jelenlét egy biztonságos tér megteremtéséhez.
- A guruizmus egy kiöregedő konstrukció. Sosem vallottam, és sosem fogom.
- A megtestesített bölcsesség egyetlen forrása Én vagyok.
- A leckéimet a testemben hordozom.
- A tetteimért Én vagyok felelős.
- A felszabadulásom katalizátora Én magam vagyok.
- Ha a saját életemet szeretném élni és megtapasztalni, a személyes erőmet soha nem adom más kezébe.
- Ettől függetlenül tanácsot kérni szabad és érdemes. Megfogadni nem kötelező. (Soha többet nem hagyom el Magam, és ha valami vakfolt miatt mégis megtörténik, az is az én felelősségem, hogy megtaláljam az utat vissza.)
- Az élet nem csak gyógyulásról szól. De jobb, ha tudom, mire van szükségem a gyógyulásomhoz. Mert miközben a halál felé haladok, többször is a földre fogok még rogyni, és jó, ha tudom, hogyan álljak fel.
- Sok érzéssel és ellentéttel jár a földi élet. Ezt elfogadom. Mindegyik rendben van. Mindegyik értem van.
- Az életem nem ellenség. Az „ellenség”, ha valahol van, akkor bennem, de nem úgy szabadulok meg tőle, hogy küzdök magammal, hanem diplomáciával, önazonos határokkal és következetes döntésekkel. Ez egy folyamat, ahol mindig tanulok valamit, és fejlődni fogok. Ez nem egy háború, ahol győztesek és vesztesek vannak. Ha magammal küzdök, mindig vesztes leszek. A dolgom, hogy megtanuljak leülni magammal és jobban tárgyalásokon keresztül win-win dealeket kötni.
- Élvezzem az örömöket. Tiszteljem a nehézségek fájdalmát. És bízzak abban, hogy a rendszerben mindig visszaáll az egyensúly. Magától.
Nem kell akarni.
Nem kell szenvedni.
Csak gyakorolni.
Érdemes tudni örülni, és fájni is.
Ma ez jött a felszínre.
Jó utat.
Vera