28/05/2026
Nekem a jóga... Vizi Eszter írása
A jóga számomra sokkal több, mint fizikai gyakorlás.
Egy belső utazás önmagam felé.
Egy olyan út, amelyen keresztül folyamatosan tanulok
a testemről, az elmémről és a lelkemről.
🌱Amikor közel húsz évvel ezelőtt elkezdtem jógázni, még nem sejtettem, hogy ez az út mennyire mélyre vezet majd. Akkoriban egyszerűen csak a testem rugalmasságát szerettem volna megőrizni, és valahol levezetni a bennem felgyülemlett feszültséget. Nem spirituális útkeresőként érkeztem a jógára, és nem is azért, mert különösen hajlékony lettem volna. Mégis volt bennem valami megfoghatatlan kíváncsiság, egy belső nyugtalanság, ami újra és újra visszahívott a matracra.
" NE FELEJTS EL LÉLEGEZNI!"
🌱Őszintén szólva, kezdetben azt hittem, a jóga egyfajta békés lebegés lesz könnyed mozdulatokkal. A valóság ezzel szemben inkább úgy nézett ki, hogy remegő karokkal és lábakkal próbáltam egyensúlyozni egy-egy pózban, miközben a tanár mosolyogva emlékeztetett: „ne felejts el lélegezni”. Újra és újra visszamentem, s végül ott maradtam. A rendszeres gyakorlás során fokozatosan észrevettem, hogy nemcsak a testem változik, hanem én magam is. Nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lettem. Egy idő után világossá vált számomra, hogy ahogyan belül érzem magam, az a testemen is megjelenik. Elkezdtem figyelni a hangulataimat, érzelmeimet, és hogy ezek hogyan hatnak gyakorlásomra.
"IGAZÁN JÓGÁZNI CSAK TELJES JELENLÉTBEN LEHET"
🌱Voltak napok, amikor könnyedén mentek az ászanák, máskor pedig minden mozdulat nehéznek tűnt. Ekkor értettem meg igazán, hogy a belső és a külső állapotom szorosan összefügg. Így hát a jóga lassan önismereti úttá vált számomra. Elindított egy mélyebb belső vizsgálódás felé. Rájöttem, hogy a mindennapokban az érzelmek milyen gyorsan magukkal sodornak és a jelenlét ilyenkor elillan. Ma már talán hamarabb észreveszem ezeket a pillanatokat, és igyekszem ilyenkor a lélegzetemet figyelni, így eltávolodva rátekinteni a történésekre. (Nem könnyű ám!)
🌱A gyakorlás során a légzésre és a testemben megjelenő érzésekre figyelek. Rájöttem arra, hogy igazán jógázni csak teljes jelenlétben lehet.
Amikor gyakorlok, megszűnik a külvilág. Nincs múlton való rágódás, nincs jövő miatti aggódás. Nincs ítélkezés, nincs jó vagy rossz — csak az adott pillanat létezik. Ez számomra a tudatos jelenlét gyakorlása. Szeretem ezt az állapotot ezt az összhangot, amit ilyenkor érzek.
"A JÓGA NEM MENEKÜLÉS A VILÁGTÓL"
🌱Igyekszem hétköznapokba is átvinni a gyakorlásnak ezt a tapasztalatát. Az elme folyamatosan zakatol, elkalandozik, ítélkezik, újabb és újabb gondolatokat gyárt. Próbálom ezt a zakatolást elcsendesíteni, visszaterelni a figyelmemet arra amit éppen csinálok, fokozni a jelenlétet a mindenapokban.
🌱 A jóga számomra nem menekülés a világtól, hanem visszatérés önmagamhoz. Ahhoz a részemhez, aki csendben figyel, jelen van, és pontosan tudja az irányt.
🌱A jóga mindig ad valami újat: néha kihívást, máskor megnyugvást, van amikor fizikailag formál, máskor lelkileg tanít. A gyakorlásban mindig ott van a fejlődés lehetősége.
🌱A jóga folyamatosan tanít. Tanít elfogadni, türelmesebbnek lenni mind önmagammal, mind másokkal. Segített megtalálni a belső egyensúlyt. Talán ezért nem hagytam abba ennyi év után sem, mert minden alkalommal egy kicsit közelebb visz önmagamhoz.
Ha úgy érzed, neked is adhatna valamit ez az út, szeretettel várlak kedden és csütörtökön esténként 18 órától jógaóráimon a Vivéka Jóga Stúdióban.
BEJELENTKEZÉS AZ ÓRÁKRA: https://vivekajoga.booked4.us/public/
Vivéka Jóga
2120 Dunakeszi, Fő út 59.