07/06/2026
👔 În noiembrie 2023 am ajuns pentru prima dată la conferința Rețelei de reducere a consumului de zahăr și calorii de la Londra. Marea Britanie este țara deținătoare a președinției acestei rețele, desemnată de OMS să preia conducerea și coordonarea ei datorită expertizei sale și a succesului înregistrat la nivel național cu programele proprii de reducere a zahărului.
👉 Atunci am urmărit atent experiențele atât de variate și strategiile inovatoare ale țărilor europene și pe lângă faptul că am rămas foarte impresionată, am avut si un soi de tristețe că Moldova nu a prezentat nimic la acest subiect.🥹
👌 Mi-am promis atunci ca ne vom întoarce neapărat și vom prezenta progresele țării. Pentru ca putem inspira și pentru că muncim pentru scopurile noastre. Pentru ca și țările europene pot prelua experiențe demne de urmat de la noi.
🤓 Zis si făcut. În 2026 am ajuns la reuniunea rețelelor de reducere a consumului de zahăr și calorii si de sare (ESAN, președinția deținută de Elveția) la Copenhaga, orașul ONU. Datorită suportului colegilor de la Biroul Organizației Mondiale a Sănătății din Moldova
am împărtășit progresele țării din ultimii ani:
👉 Stabilirea limitei de 1g sare/100 g pâine și produse de panificație;
👉 Stabilirea limitei de 2g grăsimi trans/100 g grăsime în toate produsele;
👉 Ultima sută de metri în aprobarea ghidului pentru industria alimentara pentru reducerea conținutului de zahăr din alimente și planificarea taxării băuturilor îndulcite cu zahăr;
🍒 Cireașa așteptată și apreciată deosebit de europeni - politica nutrițională obligatorie din școli și grădinițe și oferirea meselor gratuite nutritive elevilor din clasele 1-9. 😎
🤩 La final, am primit un feedback pozitiv de la participanți și încurajarea de a o ține tot așa, cu pași siguri spre alinierea cu bunele practici europene pentru îmbunătățirea statutului nutrițional la nivel populațional.
🌐 La 3 ani distanță vreau sa zic că sunt tare mândră de progresele Moldovei și de colaborările frumoase pe care le avem atât între instituțiile statului, cât și cu partenerii externi. Doar muncind cot la cot putem reuși! 🫶💪🔥