10/06/2026
KONFERENCJA NAUKOWA W ANS
8 czerwca 2026 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu przy udziale
Instytutu Pedagogiczno-Językowego oraz Instytutu Nauk o Zdrowiu ANS w Elblągu zorganizowano
II Interdyscyplinarną Konferencję Naukową
„Neuroróżnorodność dzieci i młodzieży. Współczesne wyzwania placówek oświatowych
i ochrony zdrowia"
Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli środowiska naukowego, praktyków, pracowników oświaty i ochrony zdrowia oraz studentów.
Spotkanie było miejscem wymiany doświadczeń, skupienia uwagi nad wyzwaniami dotyczącymi diagnostyki, edukacji, terapii, możliwości przeorganizowania środowiska szkolnego i medycznego do realnych potrzeb.
Ważnym punktem konferencji było wystąpienie psychoterapeutki Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu
👉 Pani Olgii Boll: „Spektrum czy trauma? Wyzwanie w teorii i praktyce terapeutycznej".
Problematyka przybliżona w bardzo przystępny
i ciekawy sposób w formie metafory, gratulujemy Pani Oldze.
Centrum Zdrowia Psychicznego reprezentowała kierownik CZP Pani Ewa Jussis.
W trakcie konferencji głos zabrali:
👉 dr Małgorzata Moszyńska (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu) – „Funkcjonowanie ucznia neuroróżnorodnego w środowisku szkolnym – potrzeba zmiany perspektywy edukacyjnej: od koncentracji na diagnozie i deficytach do rozumienia indywidualnego sposobu funkcjonowania".
👉 dr Paulina Anikiej-Wiczenbach (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu) – „Uczeń z rzadką chorobą o podłożu genetycznym".
👉 dr Dorota Wiercińska (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu) – „Sytuacja ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych w edukacji włączającej".
👉 dr hab. Astrid Męczkowska-Christiansen (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni) – „Dyskurs neuroróżnorodności – pułapki, zagrożenia i nieporozumienia".
👉 dr Ewa Bartuś (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni) – „Rola projektowania uniwersalnego w edukacji osób z neuroróżnorodnością".
👉 lic. Agata B*k (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu) – „ADHD u osób dorosłych. Wyzwania codzienności".
👉 mgr Halina Nowik (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Elblągu, Stowarzyszenie „Tacy Sami") – „Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania w pracy z uczniem funkcjonującym nietypowo".
👉 Anna Sławianowska i Ewa Reichert (Koło Naukowe „Aktywny Pedagog", Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) – „Między adaptacją a przeciążeniem – codzienność ucznia neuroróżnorodnego w szkole".
👉 mgr Beata Kołodziej (Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie) – „Trudne zachowanie czy niezaspokojona potrzeba? Nowe spojrzenie na zachowania uczniów".
👉 dr Piotr Kulikowski (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu) – „Neuroatypowość
a zachowania ryzykowne i zaburzenia współwystępujące – wyzwania dla profilaktyki".
Po konferencji w Galerii Filar Sztuki znajdującej się w Bibliotece Akademii Nauk Stosowanych
w Elblągu odbył się wernisaż wystawy
„Art spektrum – elbląski prymat", prezentującej twórczość osób ze spektrum autyzmu Pana Dariusza Gawińskiego z Iławy a także Pana Rafała Sowińskiego z Iławy.