dr Edmund Wojtyła

dr Edmund Wojtyła Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od dr Edmund Wojtyła, Zdrowie i medycyna, ul.Kolejowa 1a, Jaroszowiec.

07/08/2025

🚣‍♂️ „Wujek zostaje!” – 7 sierpnia 1958 r.
Dokładnie tego dnia młody ks. Karol Wojtyła - wikary z Krakowa, filozof, a przede wszystkim duszpasterz akademicki - dowiedział się w Warszawie o decyzji papieża Piusa XII: został biskupem pomocniczym krakowskim.
Do Prymasa Stefana Wyszyńskiego przybył prosto ze spływu kajakowego na Mazurach - w sportowym obuwiu, z plecakiem turystycznym, prosząc… o możliwość powrotu do młodzieży, która czekała na niego nad wodą.
Gdy wrócił, studenci pytali z niepokojem: „I co, został Wujek biskupem?” - martwili się, że będzie to koniec spotkań i kajakowych spływów… Na szczęście odbywały się one regularnie przez następne 20 lat! 🛶

08/07/2025
21/01/2025

4 grudnia 1932 roku w Bielsku zmarł Edmund Antoni Wojtyła, starszy o 14 lat brat Karola Józefa. Dla przyszłego Papieża był przyjacielem i autorytetem. Łączyła ich wyjątkowa braterska więź i oddanie.

Edmund Wojtyła był wybitnym uczniem i studentem. W maju 1930 r. otrzymał dyplom doktora wszechnauk lekarskich na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie pracował w Wadowicach i w Krakowie (w Klinice Pediatrycznej UJ).

Ostatnim miejsce jego zatrudnienia na stanowisku lekarza sekundariusza – Zastępcy Ordynatora Oddziału Zakaźnego był Powszechny Szpital Miejski w Bielsku. Tu zaraził się od pacjentki nieuleczalną wówczas płonicą (szkarlatyną).

Ojciec Święty kilkukrotnie wspominał o swoim bracie, zarówno w publikacjach, jak i przemówieniach. W 2003 roku, z okazji nadania szpitalowi w Bielsku–Białej imienia Edmunda Wojtyły, Jan Paweł II w liście do organizatorów napisał: „Nie było dane Edmundowi długo pracować w tym szpitalu. Wiem jednak, że głęboko był z nim związany, a swoją pracę wśród chorych traktował bardzo poważnie. Miałem takie odczucie, gdy odwiedzałem go w tym szpitalu i gdy o tym rozmawialiśmy. W duchu lekarskiej powinności towarzyszył cierpiącym także wtedy, gdy ówczesny stan medycyny nie dawał już możliwości skutecznej pomocy. A potem on sam doświadczył śmiertelnej choroby. Jego przedwczesne odejście zapisało się głęboko w moim sercu, ale nie tylko w moim, skoro pamięć o jego samarytańskiej postawie zachowała się aż dotąd. Po siedemdziesięciu latach od jego śmierci wciąż wspominam go z braterską miłością i polecam jego duszę miłosiernemu Bogu”.

Na fotografii Edmund (pierwszy od prawej) z lekarzami szpitala w Bielsku.

Kaplica Szpitalna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Barbary w Sosnowcu. Można? Można! Dlaczego nie w szpit...
01/10/2024

Kaplica Szpitalna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Barbary w Sosnowcu. Można? Można! Dlaczego nie w szpitalu w Jaroszowcu?

Najważniejsza terapia: dbanie o relacjeMsza św. z poświęceniem kaplicy, jej wyposażenia oraz tabernakulum – uroczystość ...
25/09/2024

Najważniejsza terapia: dbanie o relacje
Msza św. z poświęceniem kaplicy, jej wyposażenia oraz tabernakulum – uroczystość pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego odbyła się 12 września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary, czyli popularnym „Górniczym”.
Niedziela sosnowiecka 39/2024, str. III, Jarosław Ciszek

W Eucharystii udział wzięli pracownicy szpitala, na czele z dyrektorem Krzysztofem Kowalikiem. Koncelebrowali ją kapelani szpitala: ks. Tomasz Kryczko, ks. Dariusz Kujawa i ks. Radosław Skałka, a także ks. Stanisław Łabuda i ks. Tomasz Nowak, który jest jednym ze sponsorów nowego tabernakulum. Ma ono szczególną historię, służyło bowiem w tymczasowym szpitalu covidowym na lotnisku w Pyrzowicach.

Kaplica, położona obecnie przy windach, nieopodal głównego wejścia, otwarta jest przez całą dobę. Codziennie jest w niej także odprawiana Msza św. Wierni mają tu możliwość spotkania z Jezusem Eucharystycznym, ale też ze świętymi, obecnymi w znaku relikwii – ojcem Pio i Janem Pawłem II. Tylną ścianę kaplicy wypełnia witraż z wyobrażeniem Drogi Krzyżowej, zaprojektowany przez częstochowską artystkę Martę Powązkę.

https://sosnowiec.niedziela.pl/artykul/173129/nd/Najwazniejsza-terapia-dbanie-o-relacje

04/09/2024
Piotr Dudała: Jestem inicjatorem powstania tej tablicy. Piękna uroczystość. Szkoda, że na niej mnie nie było. Niestety z...
29/07/2024

Piotr Dudała: Jestem inicjatorem powstania tej tablicy. Piękna uroczystość. Szkoda, że na niej mnie nie było. Niestety zaproszono mnie w ostatniej chwili telefonicznie, tak myślę, bo ktoś dzwonił ze szpitala do mnie. Oddzwoniłem, ale nie wiedziano, o co chodzi. Dostałem też na dwa dni przed terminem uroczystości maila z IPN-u, którego nawet nie zauważyłem. No cóż, widocznie naraziłem się Dyrekcji Szpitala, bo poskarżyłam się, że kaplica szpitalna nie ma Tabernakulum z Panem Jezusem i wygląda nędznie. Zresztą, z tego, co wiem, to nadal Eucharystii tam nie ma. No cóż, jest mi przykro, że mnie tak potraktowano.

Adres

Ul.Kolejowa 1a
Jaroszowiec
32-310

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy dr Edmund Wojtyła umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij