28/05/2026
Pół roku oczekiwania na wizytę 👩🏼⚕️
👉W końcu decydujesz się na badania i idziesz z nadzieją, że ktoś spojrzy na Twój stan całościowo, bo od miesięcy czujesz, że coś jest nie tak.
🫵Wypadają włosy.
🫵Brakuje Ci energii po całym dniu.
🫵Poranne wstawanie staje się coraz trudniejsze.
🫵Miesiączki wyłączają Cię z normalnego funkcjonowania na kilka dni każdego miesiąca.
❌A mimo to słyszysz:
„Ferrytyna 20? Jest w normie”.
Tylko że Ty nie czujesz się „w normie”⁉️
❗️U wielu kobiet objawy niedoboru pojawiają się już przy ferrytynie ok. 20–30 ng/ml - szczególnie przy obfitych miesiączkach, aktywności fizycznej, stresie czy problemach jelitowych.
Myślę, że przez lata wiele kobiet było uczonych ignorowania sygnałów wysyłanych przez własny organizm. Myśląc, że przewlekle zmęczenie jest czymś normalnym - bo jak nie być zmęczoną ogarniając dzieci, dom, pracę i bycie super woman?😌
Tymczasem trafiają do mnie kobiety, które po raz pierwszy słyszą, że wynik mieszczący się „w normie” laboratoryjnej nie zawsze oznacza wynik optymalny dla organizmu‼️
📈Poziom ferrytyny to nie tylko liczba widniejąca obok zakresu referencyjnego.👇
To często codzienna energia, regeneracja, kondycja włosów, koncentracja oraz zdolność organizmu do prawidłowego funkcjonowania.
W gabinecie regularnie widzę kobiety, które latami jechały na „rezerwie”.
Przyzwyczajone do tego, że:
⛔️„kobiety tak mają”,
⛔️„po ciąży przejdzie”,
⛔️„taka pani uroda”.
❌ Nie! To nie jest normalne, że organizm codziennie walczy o przetrwanie.
❗️i jeszcze jedna ważna rzecz:
niska ferrytyna to często nie jest problem samego żelaza.
Bo jeśli suplementujesz się miesiącami i wyniki stoją w miejscu - trzeba zacząć szukać DLACZEGO organizm nie potrafi tego żelaza wykorzystać.🤨
Często stoją za tym:
→ zaburzenia wchłaniania
→ problemy jelitowe
→ przewlekły stan zapalny
→ obfite miesiączki
→ niedojadanie i zbyt mało białka w diecie
→ stres, który organizm ciągnie miesiącami „na oparach”
Dlatego w pracy z kobietami nie skupiam się wyłącznie na słupkach normy przy wynikach badań. Patrzę na całokształt, bo często organizm krzyczy o pomoc dużo wcześniej niż pokaże to czerwony marker wyniku badania.
👉zapisz ten post ❗️