Nutri Clinic Dietetyk

Bób 😍😍😍Niektórzy kochają, inni... nie przepadają 😉Propozycja na obiad lub kolację na ciepło:1/2 woreczka 50g kaszy grycz...
05/07/2023

Bób 😍😍😍

Niektórzy kochają, inni... nie przepadają 😉

Propozycja na obiad lub kolację na ciepło:

1/2 woreczka 50g kaszy gryczanej

100 g ugotowanego i obranego bobu

1 łyżka oleju

1 ząbek czosnku

1/2 małej cebuli czerwonej

150 g cukinii

do podania: garść rukoli, ser feta

Ugotować kaszę gryczaną. Ugotować i obrać bób.

Na patelnię wlać olej i krótko podsmażyć posiekaną cebulę oraz starty czosnek. Dodać pokrojoną cukinię i przez kilka minut podsmażać mieszając. Dodać kaszę gryczaną i dalej smażyć mieszając przez ok. 2-3 minuty. Doprawić solą i pieprzem. Dodać ugotowany bób. Podawać posypując świeżą rukola i serem feta.

Moje danie wyszło pysznie 😁

27/10/2022

Uwielbiam dynię, jest piękna 😍 zdjęcie nie jest kolorowane, to naturalny barwnik 😉

Są różne odmiany dyni, różnią się nie tylko kolorem, ale też smakiem. Na zdjęciu dynia muscat.

Na jesienne i zimowe desery poleca się mus dyniowo - jabłkowy!

1 szklanka puree z dyni (pieczona)
4 kwaśne jabłka
3 łyżki cukru/ ksylitolu
cynamon i gałka muszkatołowa do smaku

Dynię upiec i zmiksować. Jabłka pokroić i uprażyc z cukrem i przyprawami. Połączyć razem z dnia i chwilę jeszcze prażyć.
Gotowe 😉 można pasteryzować.

Do czego? Do owsianki na śniadanie, do jogurtu naturalnego na II śniadanie, do naleśników i placuszków na kolacje 😍

Pani Ewa z ogromnym zaangażowaniem stosowała się do zaleceń, no i osiągnęła prawie 30 kg mniej! Gratuluję 😍😍Preferowała ...
01/04/2022

Pani Ewa z ogromnym zaangażowaniem stosowała się do zaleceń, no i osiągnęła prawie 30 kg mniej! Gratuluję 😍😍

Preferowała szybkie dania, proste w przygotowaniu, ale smaczne i niskokaloryczne. Nawyki żywieniowe jakie nabyła w ciągu kilku miesięcy współpracy na pewno z Nią zostaną, ponieważ bardzo dobrze się czuła jedząc w ten sposób, a efekty widać na zdjęciu.

Jeszcze raz gratuluję zaangażowania i wytrwałości Pani Ewo 🥰

Czy dorośli powinni pić mleko?Mleko krowie, bo o nim chciałabym napisać kilka słów, powinno być spożywane przez dzieci, ...
23/03/2022

Czy dorośli powinni pić mleko?

Mleko krowie, bo o nim chciałabym napisać kilka słów, powinno być spożywane przez dzieci, a czy dorosłym szkodzi?
Poniżej kilka faktów na temat mleka:

1. Alergia na mleko- jeśli ktoś ma alergie na białka mleka krowiego, czyli kazeine, w żadnym wypadku nie powinien pić mleka ani produktów mleczych, ponieważ będzie to wywoływać objawy alergii. Problem alergii najczęściej dotyczy dzieci i to nie dużego odsetka, ponieważ 2-7,5% dzieci.

2.Nietolerancja laktozy - często dotyczy dorosłych i oznacza, że nie mogą oni spożywać dużych ilości mleka, ponieważ będą pojawiać się (niegroźne) objawy np. wzdecia. W takim wypadku należy ograniczyć spożywanie mleka, nie trzeba go całkowicie eliminować z diety. Możemy za to wybierać produkty mleczne bez laktozy i jeść je bez żadnych objawów ze strony układu pokarmowego.

3.Mleko zakwasza organizm? Wg wskaźnika mówiącego o równowadze kwasowo-zasadowej mleko jest neutralne, natomiast np. mięso powoduje znaczne zakwaszanie organizmu.

4.Mleko przyczynia się do powstawania chorób, ponieważ sprzyja stanom zapalnym? Większość badań wskazuje na działanie przeciwzapalne lub neutralne mleka, więc wręcz przeciwnie do zarzucanych opinii.

5.Czy trzeba pić mleko żeby mieć zdrowe kości? Żeby mieć zdrowe kości trzeba się odpowiednio odżywiać m. in. spożywać dużo wapnia, natomiast wapń mamy w wielu produktach roślinnych, więc mleko nie jest nam niezbędne- dobrze zbilansowana dieta, bogata w wiele warzyw, ale bez nabiału też może być odpowiednia i zapewniać zdrowe kości. Jednak trzeba pamiętać, że mleko i produkty mlecze są źródłem dużej ilości, dobrze przyswajalnego wapnia.

Na zdjęciu Wojtek z jogurtem ;)

Przedstawiam kilka zdjęć od moich wspaniałych pacjentów 😉Żeby zmienić nawyki żywieniowe na stałe, a przy okazji spadło k...
17/02/2022

Przedstawiam kilka zdjęć od moich wspaniałych pacjentów 😉

Żeby zmienić nawyki żywieniowe na stałe, a przy okazji spadło kilka kilogramów na stałe, trzeba jeść smacznie! Nie trzeba się ani głodzić ani zmuszać do niesmacznego jedzenia. Oczywiście należy zmodyfikować swój jadłospis na zdrowszy, ale mądrze.

Poniżej przykład śniadania, dwóch obiadów i deseru- brownie z ciecierzycy😍

Podziękowania dla dwóch Panów, którzy przygotowali, zrobili zdjęcia i zjedli poniższe posiłki, a mi udostępnili swoje zdjęcia 😁

PS szczególne gratulacje dla Pana Kamila, który odżywiając się w poniższy sposób schudł ponad 20 kg w ciągu naszej współpracy!

30/09/2021

Bardzo się cieszę, jeśli mogę komuś pomóc poprzez swoją pracę i bardzo mi miło że to doceniacie! 😊
Po każdej wizycie, która odbyła się u mnie w gabinecie można umieścić komentarz i opinie ;)

Zjeść pączka czy nie zjeść? Oto jest pytanie :) Dziś półki sklepów i piekarni uginają się pod ciężarem pączków, faworków...
11/02/2021

Zjeść pączka czy nie zjeść? Oto jest pytanie :)

Dziś półki sklepów i piekarni uginają się pod ciężarem pączków, faworków, donatów i innych słodkości. W końcu mamy Tłusty Czwartek 🍩🍩🍩

Czy na zdrowej diecie jest miejsce dla tłustego, słodkiego pączka? Oczywiście, że TAK :)
Czy można zjeść go dzisiaj bez wyrzutów sumienia? TAK
Czy musisz go dzisiaj zjeść tylko dlatego, że jest tłusty czwartek? Oczywiście, że NIE :)

Jeśli macie dziś ochotę na pączka po prostu go zjedzcie, jeden lub dwa pączki nie spowodują nagłego wzrostu masy ciała o kilka kilogramów. Jeśli za nimi nie przepadacie, ale rozważacie jego zjedzenie tylko dlatego, że w kalendarzu ukazała się data tłustego czwartku - odpuśćcie sobie ;)

Pamiętajcie, że pączki i inne wypieki są dostępne przez cały rok, nie musicie zjadać ich dzisiaj w nieograniczonej ilości. A jeśli kochacie je z wzajemnością wybierzcie te dobrej jakości z lokalnej piekarni, o krótkim składzie, który powinien zawierać: mąkę, masło, cukier, drożdże oraz nadzienie i zjedzcie je np. zamiast podwieczorku. Zrezygnujcie z pączków z supermarektów o wątpliwej jakości :)

A Wy kochacie pączki czy omijacie szerokim łukiem? :)

Jesteśmy nadal w temacie odporności, bo za oknami wciąż pogoda nas nie rozpieszcza :) Ale jest na to rada! Dzisiaj jeden...
07/02/2021

Jesteśmy nadal w temacie odporności, bo za oknami wciąż pogoda nas nie rozpieszcza :) Ale jest na to rada! Dzisiaj jeden z moich sposobów na odporność, którą testuję od kilku miesięcy. Jest nim codzienna porcja soku tłoczonego z czarnego bzu.

Czarny bez ma fantastyczne działanie (a co niezwykle ważne udowodnione naukowo!). Owoce czarnego bzu zawierają ogromną ilość flawonoidów, antocyjanów i innych fitozwiązków, które działają silnie przeciwutleniająco oraz przeciwzapalnie. Dodatkowo 1 łyżka soku bez cukru to spora ilość Witaminy C!

Według badań przyjmowanie ekstraktu z czarnego bzu działa zarówno profilaktycznie oraz leczniczo w okresie przeziębienia lub grypy, ze względu na swoje antywirusowe właściwości.
Odkąd systematycznie piję czarny bez nie dopadają mnie żadne przeziębienia (odpukać). Mam nadzieję, że kogoś przekonałam!

Dodatkowo mam dla Was przepis na zimową herbatkę, świetnie sprawdzi się na chłodne, długie wieczory.
• Szklanka czarnej herbaty, np. earl Grey
• Laska cynamonu
• Plaster pomarańczy
• Kilka goździków
• Łyżeczka domowej konfitury malinowej, (jeśli nie macie można dodać odrobinę miodu do smaku) lub malin mrożonych
• Kilka plastrów świeżego imbiru
Kogo czeka leniwe, niedzielne popołudnie? 😍
Fot. Basia Czarnecka

Witamina C lewoskrętna- czy warto suplementować?Witamina C czyli kwas L-askrobinowy jest najpopularniejszą z witamin. Wi...
02/02/2021

Witamina C lewoskrętna- czy warto suplementować?

Witamina C czyli kwas L-askrobinowy jest najpopularniejszą z witamin. Wiele osób kojarzy ją jako substancję, po którą sięgamy w pierwszych objawach kataru i przeziębienia. Tak, kwas askorbinowy jest potrzebny do prawidłowego rozwoju odporności organizmu. Może być stosowany w suplementach wskazanych przez producenta jako środki poprawiające naszą odporność, ale niestety nie ma jednoznacznych dowodów na to, że dzięki witaminie C skróci się czas przeziębienia lub że choroba przebiegnie łagodniej. Oficjalnie, środowiska naukowe podchodzą sceptycznie do przyjmowania witaminy C w dawkach przekraczających 200 mg dziennie, z uwagi na brak wystarczających dowodów na jej pozytywny wpływ w większych ilościach.

Średnio wraz z pożywieniem przyjmujemy dziennie ok. 70-80 mg witaminy C, co dość dobrze pokrywa się z zalecanym dziennym spożyciem. Najlepszymi źródłami witaminy C są owoce i warzywa. Najbogatsze w ten związek są: czerwona papryka, pietruszka (nać), brukselka, brokuły, kalarepka, pomidory, kapusta, szpinak, rzeżucha, czerwona porzeczka, kiwi, owoce cytrusowe, truskawki.

A co z suplementami witaminy C lewoskrętnej? Niestety producenci wprowadzają nas w błąd takim nazewnictwem, ponieważ każdy produkt mający w składzie kwas askorbinowy ma takie samo działanie. W dzisiejszych czasach witamina C stała się masowym produktem, istotnym dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, więc producenci prześcigają się w pomysłach jak zwiększyć sprzedaż.

Powinniśmy z rezerwą podchodzić do wszelkich rewelacji traktujących witaminę C niemal jak panaceum na wszelkie dolegliwości. Bardzo wysokie dawki (powyżej kilku gramów) w postaci suplementów mogą spowodować biegunkę hiperosmotyczną. Organizm broni się przed zbyt wysokimi dawkami witaminy C poprzez ograniczenie jej wchłaniania i wydalanie nadmiaru z moczem, ale tak wysokie dawki powodują zwiększanie wydalania kwasu moczowego i szczawianów, co może doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych.

Podsumowując, najlepsze co możesz zrobić dla swojego organizmu i odporności to dbać o źródła witaminy C w swojej diecie, czyli warzywa i owoce 🍒🍋🥝

Adres

Kopernika 8
Legionowo
05-120

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Nutri Clinic Dietetyk umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Nutri Clinic Dietetyk:

Udostępnij

Kategoria