08/12/2016
Dobry miód – czyli kilka wskazówek, jak go rozpoznać :)
1.Aby miód był najlepszy, pasieka powinna być oddalona nie więcej niż 100 km od miejsca zamieszkania. Wtedy pszczoły zbierają pyłki kwiatów, które działają antyalergicznie na nasz organizm.
2.Kiedy otwieramy słoik z miodem i widzimy biały osad, to znak dobrej jakości miodu pszczelego.
3.Kiedy zaobserwowaliśmy smugi w naszym słoiku z miodem, nie należy się martwić, to znak, że zachodzi naturalny proces krystalizacji. Skrystalizowany miód wcale nie jest gorszy od płynnego!
4.Kiedy powoli przelewamy płynny miód do innego naczynia, powinna utworzyć się „piramidka”. Jeśli tak się nie dzieje, a zamiast tego zaobserwowaliśmy wgłębienie, to może oznaczać, że miód został rozcieńczony wodą.
5.Gdy w słoiku przez kilka miesięcy nie zachodzi proces krystalizacji, bardzo możliwe, że został on podgrzany do zbyt wysokiej temperatury. Taki miód nie ma żadnych wartości odżywczych ani zdrowotnych. Możliwe jest też, że nieuczciwy producent rozcieńczył miód syropem glukozowo-fruktozowym, w efekcie krystalizacja nie zachodzi.