09/05/2026
zainspirowały mnie social media....
coraz częściej wpadają mi w oko posty tworzone przez specjalistów – logopedów, fizjoterapeutów reklamujących konkretne marki butelek do karmienia.
czasem karmienie butelką jest wskazane, czasem pomocne, czasem konieczne, czasem jest po prostu wyborem i każda z tych opcji nie powinna podlegać żadnej ocenie, ale!
❗NIE MA JEDNEJ BUTELKI DOBREJ DLA WSZYSTKICH DZIECI❗
i nie podoba mi się budowanie marketingu na lęku rodzica o jego nowonarodzone dziecko
💰marketing
„ta butelka nie zaburza odruchu ssania”
🍼fakt
odruch ssania jest reakcją niezależną od woli dziecka i nic, w okresie jego funkcjonowania, oprócz uszkodzenia układu nerwowego, nie jest w stanie go zaburzyć
💰marketing
„ta butelka wspomaga oddychanie przez nos”
🍼fakt
umiejętność oddychania przez nos w czasie ssania jest uwarunkowana biologicznie, niezależnie od sposobu karmienia
💰marketing
„ta butelka wspomaga koordynację ssania z połykaniem i oddychaniem”
🍼fakt
koordynacja ssanie -połykanie – oddychanie jest uwarunkowana biologicznie i zależna od dojrzałości układu nerwowego, funkcjonowania układu oddechowego, przy nieprawidłowościach w tym zakresie, pomocne jest stosowanie odpowiedniego pozycjonowania i sposobu podawania butelki a nie jej konkretny model
💰marketing
„ta butelka przypomina pierś”
🍼fakt
piersi mają bardzo różną budowę, często nawet u jednej kobiety mogą pojawić się różnice między lewą a prawą piersią
💰marketing
„ta butelka zapewnia płynne ssanie bez połykania powietrza i zmniejsza ryzyko kolki”
🍼fakt
na połykanie powietrza w czasie ssania wpływa nie tylko szybkość przepływu mleka, ale także jakość ssania, na którą się składa bardzo wiele czynników: rozkład napięcia mięśniowego, praca żuchwy i języka, indywidualna u każdego budowa anatomiczna (podniebienie twarde, wędzidełko języka)
to tylko wycinek...
jeśli ktoś używa takich haseł, chce tylko sprzedać swój produkt bazując na twoim lęku o dobro twojego dziecka - pamiętaj o tym!