24/03/2024
Maraton szkoleniowy dobiegł końca😀
Od poniedziałku wracam do pracy z głową pełną nowej wiedzy. Kurs u dr Ciechomskiego - Zintegrowane Leczenie Dysfunkcji Układu Endokrynologicznego, Psychoneuroendokrynologia to kolejny „game changer” w mojej pracy.
Praca układu endokrynologicznego jest zależna od autonomicznego układu nerwowego 🧠, aktóremu również podlegają narządy wewnętrzne wydzielające poszczególne hormony.
Dlatego aby leczenie endokrynologiczne miało sens należy łączyć terapię układu nerwowego z terapię wisceralną. Dotyczy to zarówno pacjentów, którzy już od dawna są w leczeniu farmakologicznym jak i u tych, gdzie proces zaburzenia homeostazy dopiero się rozpoczyna i jeszcze nie zażywają leków regulujących poziom hormonów.
Terapia dla pacjetów z zaburzeniami pracy:
✅ podwzgórza
✅ przysadki mózgowej, np. hiperprolaktynemia, gruczolaki
✅szyszynki, np.zachwianie rytmu dobowego
✅tarczycy -nadczynność, niedoczynność
✅przytarczyc, gospodarka wapnia w organizmie - osteopenia, osteoporoza
✅grasicy - układ odpornościowy
✅ wątroby - nadczynność, niedoczynność
✅ śledziony- układ odpornościowy
✅ trzustki- poziom cukru np. insulinooporność, cukrzyca
✅nadnerczy- nadczynność, niedoczynność
✅ jajników lub jąder - zaburzenia cyklu menstruacyjnego, niepłodność
Do zobaczenia w gabinecie👋🏻🙂