01/06/2026
Ca părinte ..pentru copilul tău .. cele mai utile dar si cel mai greu de înfăptuit sunt 2 lucruri:
1. Să îl ACCEPȚI exact așa cm ESTE, nu cm îti doresti tu să fie
2. Să fii FERM când e nevoie și BLÂND în același timp, fără tipete, reprosuri, pedepse.. pentru a stabili un cadru clar si folositor copilului - despre ce îi face bine și ce nu, despre cm e acceptabil să se comporte si cm nu.
De ce spun că e greu de înfăptuit?
Pentru că toată viata depunem efort să modelăm copiii după niste tipare și idealuri, așa cm ne dorim noi și credem noi că e bine să fie.
Reactionăm deseori pe pilot automat,
nu le întelegem nevoile și reactiile, dorintele și idealurile lor ni se par uneori "cai verzi pe pereți" ..
și îi tot șlefuim - îi certăm, îi sfătuim, le punem reguli, etc.. ca să se încadreze în acel tipar social în care - la vremea copilăriei noastre - a trebuit să ne încadrăm și noi.
Iar când se comportă diferit sau sunt foarte diferiti de noi - suferim, ne e greu să întelegem "de ce sunt asa", .. "eu nu făceam asa când eram ca tine!!"
Dificultatea vine din faptul că ei sunt diferiti de noi, în multe privinte, de ceea e nevoie de efort constant de a ÎNTELEGE copilul din fața noastră și de a găsi /adapta/crea metodele potrivite.
Generatia actuală si viata de acum sunt diferite de ceea ce noi am trăit în copilăria noastră.
Oportunitătile sunt diferite, informatiile sunt diferite, ..
în cazul acesta.. și cerintele și metodele cu care noi îi creștem - e nevoie să fie adaptatate.
Hai să fie "Te iubesc - exact așa cm esti!
Îti sunt alături, ca ghid, să îti ofer protectia și îndrumarea de care ai nevoie, să îti găsesti drumul și să îti împlinesti misiunea pentru care Dumnezeu te-a creat, aici si acum, în această eră în continuă schimbare"
LA MULTI ANI! 🌈 ☀️🪄