09/06/2026
Sunt puțin obosită și, recunosc, sătulă de tot online-ul care „știe” despre nutriție. În fiecare zi apare ceva nou: o regulă care interzice un aliment, o metodă-minune de slăbit în 3 pași, o promisiune spectaculoasă care ar trebui să schimbe totul peste noapte.
A vorbi despre nutriție nu este același lucru cu a face nutriție.
Să montezi un videoclip, să faci lucrurile să pară frumoase, să filmezi cu lumina potrivită, să alegi hook-ul perfect (stiu lucruri fără să vreau) și să emiți sentințe despre alimente nu înseamnă nutriție.
Nutriția înseamnă să construiești, etapă cu etapă, un stil de viață. Înseamnă să ajuți un om să își schimbe relația cu alimentația, să stabilească obiective realiste și să primească exact informația de care are nevoie el. El sau ea. Nu vecina, nu prietena de la 4, nu influencerul preferat.
Și da, recunosc, uneori îi invidiez. Sunt oameni în online care spun niște lucruri ireale , dar le împachetează atât de frumos, încât ajung să fie crezuți.
Mi-aș dori și eu, uneori, să am mai mult timp pentru toate acestea. Dar adevărul este că timpul meu este ocupat, în fiecare zi, de oamenii care vin către mine pentru a face nutriție, nu doar pentru a vorbi despre nutriție.
Las unul dintre mesajele pe care le primesc. Și recunosc că mă simt privilegiată, pentru că nu sunt puține. Mesaje ca acesta îmi umplu sufletul de bucurie și reprezintă cea mai frumoasă recompensă pentru munca pe care o fac.
Pentru că da, este muncă.
Nu este doar despre a vorbi despre nutriție. Este despre a fi acolo, zi de zi, alături de oameni, în procesul lor de schimbare. ❤️ Vezi mai puţine