06/06/2026
De multe ori, pacienții îmi spun un lucru. Dar eu aud altceva.
„Mi-am distrus microbiomul.”
„Sigur am ceva grav.”
„Am citit pe internet că...”
„Am renunțat la gluten pentru că mă balonează.”
În spatele acestor fraze rareori este doar o problemă digestivă. De cele mai multe ori este frică. Este oboseală. Este nevoia de a găsi o explicație pentru ceva ce te sperie.
Medicina nu înseamnă doar analize, colonoscopii și diagnostice. Înseamnă și să înțelegi ce încearcă omul din fața ta să spună atunci când nu găsește cuvintele potrivite.
Care dintre aceste situații vi se pare cea mai familiară?