Simona Ionita Eden Center

Simona Ionita Eden Center Seminarii - Terapii - Produse rezultate rapide si de durata
GRATUIT meditatii si documente sanatate,

Terapii pentru corp, minte si spirit
"Together Bringing heaven on earth"

15/06/2026
Părintele tău zace neputincios și tu nu știi cm să îl ajuți? Suferă el dar suferi și tu... Insă îl poți ajuta lucrând l...
12/06/2026

Părintele tău zace neputincios și tu nu știi cm să îl ajuți? Suferă el dar suferi și tu... Insă îl poți ajuta lucrând la cauzele de bază ce au declanșat dezechilibrul.
Orice eveniment are și reversul medaliei și cu siguranță are un dar, o lecție pentru tine altfel universul nu l-ar pune în calea ta! Lecția universale a dualității ne-o garantează indiferent căt de greu ți-ar fi acum!
Cred că foarte multe femei au traume din copilărie care au făcut să ia decizii care nu au fost neapărat în folosul lor, dar le împing să vindece acea emoție reprimată atunci.
Ele ajuns să se scufunde atât de mult în disperare și anxietate încăt nu mai văd lumina de la capătul tunelului deoarece repetă aceleași tipuri de evenimente ca într-o roata de hamster.
Când eram în clasa a2a, tatăl meu a început un carusel de 5 intervenții chirurgicale în câțiva ani si luni prin spitale. Fiecare sărbătoare se transforma în tragedie de la stomac sau intestine ce nu suportau mâncărurile festive.
Și eu trebuia să stau singură cât timp tatal era în spital. Mai ales prima dată a fost traumatizant simțind singurătatea, căci un unchi care statea mult la noi trebuia să aibă grijă de mine dar el a decis să plece cu zilele.
Simțeau o mare neputință când vedeam tatăl că se prelinge pe pămănt leșinând și eu nu știam cm să îl ajut. De aceea am decis să mă fac medic.
Insă în anii care au urmat, în atâtea vizite la spital, am ajuns să urăsc mirosul din spitalele de stat, așa că în liceu am decis că nu mai fac medicină și am mers pe o parte mai realistă făcându-mi o carieră de succes în străinătate în management.
După ani însă, sufletul meu a resimțit chemarea de creștere și am început un proces de dezvoltare personală făcînd cursuri in Cipru cu mulți maeștri deosebiși din diverse tări, începând cu Reiki(pe care ulterior, spre uimirea chiar a mea pentru că nu asta a fost intenția, l-am și predat cîțiva ani) .
Apoi ani de Samanism, Regresie, Dezvoltarea creierului, Constelații, Pranic Healing, HeartMath, Access.
Incet universul m-a ghidat spre prima chemarea sufletului meu de a ajuta oamenii, de data aceasta ca terapeut restartare sănătate, regenerare celulară și energetică.
Am început part-time să predau diverse cursuri create din experiența mea, începând să dezvolt mai întăi oamenii din echipele mele. Ulterior treptat am făcut trecerea full-time pe terapii, renunțănd la o propunere de jon in Londra și întorcându-mă în țară in 2011 pentru a deschide EDEN CENTER, Centrul de Restartare a sănătății fizice, emoționale și energetice. Motto-ul inițial fiind ”Împreună aducem raiul pe pămînt !” căci doar lucrând cu noi și crescându-ne conștiința putem impacta pe ceilalți și astfel transformam țara și umanitatea.
Ce eveniment din copilărie ți-a influențat covârșitor traiectoria ta în viață? Ce dar ai căpătat în el?
Cum a recalibrat universul traiectoria ta spre binele tău cel mai înalt?

Acum 25 de ani eram în Cipru într-un parcurs intens de dezvoltare personală, într-un mediu prielnic pentru aceasta ce ac...
10/06/2026

Acum 25 de ani eram în Cipru într-un parcurs intens de dezvoltare personală, într-un mediu prielnic pentru aceasta ce accelera totul.
Un prieten, căruia o să-i fiu veșnic recunoscător, m-a invitat să fac un curs de Reiki și mergând cu intuiția am spus DA.
Tu când ai primit o invitație ultima data o invitație de la Univers pentru creștere? Ai spus DA sau NU?
Eu eram bine sau cel puțin așa credeam neavând ceva ce să mă deranjeze fizic sau emoțional. Da, erau ceva dureri menstrule dar, obișnuindu-mă cu ele, mi se păreau normale nu un semn de dezechilibru în corp.
Emoțional eram bine doar ca simțeam că lipsește ceva nici nu știam atunci exact ce.
După inițierea din prima zi, cănd m-am ridicat din pat, m-a săgetat o durere la genunchiul stăng șî am căzut pe spate înapoi în pat.
Nici nu înțelegeam ce se întâmplă cu mine căci nu mă durea genunchiul.
Apoi am realizat că în studenție, cînd mergeam pe munte, la coborâre forțam genunchiul și începea să mă jeneze. Deci era un dezechilibru energetic rămas care se repara. In plus ulterior am realizat că, având o pregătire foarte realistă: olimpiade de matematică, 2 facultăți realiste și un MBA din State, mintea mea rațională avea nevoie de multe dovezi pentru a echilibra și face trecerea la ceva ce atunci nu intuiam încă, dar Universul știa ce mă făcea împlinită, dorința sufletului meu încă din copilărie de a ajuta oamenii. Daca nu doctor pentru că nu îmi plăcea mirosul din spital, în altul la terapeut regenerare celulară și energetică.
Cu greu m-am ridicat din pat pentru a merge la a doua zi de curs. Genunchiul a fost bine apoi. Niciodată nu m-a mai supărat.
In plus durerile menstruale au dispărut de atunci și de aceea și nașterea copilului a fost ușoara, nefiind dezechilibre.
Aceste efecte instant m-au făcut să mers în continuare pe această cale și apoi să ajut și alți initial part time și de 15 ani full time.
De al Inițierea de Reiki grad 1, 2 ulterior Maestru cu o linie pură din India, cămpul meu energetic a început să se schimbe și treptat , fără să planific,viața mea a ajuns pe o altă traiectorie, pentru împlinirea mea și îndeplinirea scopului vieții.
Îmi amintesc și acum momentul în care am realizat că sentimentul meu de lipsă a ceva nu era emoțional, de trata la psiholog. Problema era lipsa cireașei de pe tort în piramida nevoilor a lui Maslow CONTRIBUȚIA.
Care a apărut și în programele de 21 zile.
Atunci am realizat că ajută să împărtașesc din experiența mea ajutănd și alții, part time în weekend paralel cu job-ul meu,
Dar mi se părea că mereu nu sunt pregătită, că mereu mai am de învătat ceva. Si de fapt toată viața avem, dar mereu e cineva pe care îl putem sprijini.
Nu am schimbat totul peste noapte. Am făcut pași mici, unul câte unul.
Mergând la o sesiune la profesoara și psiholoaga mea, am făcut o meditație specială, inclusă și în seminarul cu Scopul vieții și valorile personale, meditație de aflare a scopului vieții. Am văzut Taj-Mahalul și mesajul a fost “Dă în viața asta nu alta!”. Nu am înțeles inițial. Văzusem Taj-Mahalul și nu m-a impresionat ăn mod special. Dar căutănd mai mult povestea lui am înțeles că regele nu arătase prea mult, în timpul vieții, iubirea soției favorite. Doar apoi i-a dedicat clădirea.
Atunci am început să predau Reiki. 2 ani am făcut săptămănal si Samanism cu elevi ai lui Villodo și am ajuns fără să vreau, la inițieri, să le dau și un animal de putere, apoi aflam ca e exact cel de care aveau mai mare nevoie.
Schimbările nu au apărut imediat, însă au apărut. Nu credeam niciodata că o să predeau Terapii și Dezvoltare personală și că o să renunț la jobul în management pentru a fi terapeut. Dar treptat s-a întâmplat. In țară am făcut si 2 ani de ANATECOR pentru acreditare de la ministerul Muncii pe nutriție si bioenergoterapie.
Am înțeles că foarte mulți oameni nu au nevoie de presiune și stres.
Au nevoie de cineva care să îi ghideze, să îi încurajeze și să le arate că, ăn ritmul lor, schimbarea este posibilă urmând semnele Universului.
De aceea fac astăzi ceea ce fac.
Nu pentru că vreau să vând ceva, deși Universul m-a binecuvântat cu 3 concepte ce pot vindeca Umanitate dacă oamenii sunt asumați.
Ci pentru că știu cât de mult se poate schimba viața unui om atunci când începe să descopere putrerea lui interioara și să aibă grijă de sănătatea lui. Când descoperă că poate obține rezultate rapide și de durată, fără să se lupte permanent cu el însuși.
Dacă și tu simți că ceva lipseste din viata ta pentru a o trăi la potențialul ei înalt fără boli, cu energie, claritate mentală, fără durere, stres si anxietate, în prosperitate si relații bune, vreau să știi că nu ești singur(ă).
Schimbarea este posibilă. Iar uneori totul începe cu o singură decizie.
Scrie-mi „SCHIMBARE” în comentarii sau în mesaj privat și hai să vedem împreună care poate fi primul tău pas.

De ce explodăm ca un vulcan și de ce asupra celor dragi?  Cred că foarte mulți oameni au ajuns să fie atât de prinși în ...
10/06/2026

De ce explodăm ca un vulcan și de ce asupra celor dragi?

Cred că foarte mulți oameni au ajuns să fie atât de prinși în ritmul rapid al vieții, încât acumulează continua stres și frustrări nereușind să ia mici pauze de redresare și nu reușesc să se relaxeze cu adevărat.

Sunt permanent conectați la telefon, la responsabilități, la stres și la gândurile legate de tot ceea ce îi așteaptă când se întorc. Și poate că partea cea mai tristă este că stesul și sentimentul de copleșire, nemulțumiri, frustrări se acumulează si se acumulează până nu îi ai putem face față și răbufnim ca dopul de la șampanie, neeliberînd presiunea controlat treptata. Și mai durerors este că, acolo unde ne permitem și ne simțim în siguranță este acasă, și deci exact acolo și asupra celor dragi ne eliberăm artileria deși de multe ori ei nu au nici o vină.

Pentru mine, starea de bine nu înseamnă doar echilibru și lipsa stresului ci și, a fi și a alege conștient a reactiona cu calm la ce se întâmplă avănd o noua perspectivă și eliberarea preventiv, controlat și regulat pentru eliberarea presiunii prin supape făcănd lucuri ce ne plac și ne încarcă cm ar fi masaj, sport, coafura, manechiură sau un anumit hobby ca tenis, citit, pictat, cantat la pian sau chitară etc.

Înseamnă momentele acelea simple în care simți că poți respira din nou, că mintea ta se liniștește și că, pentru câteva clipe, reușești să te reconectezi cu tine. Cred că foarte mulți oameni nu sunt obosiți doar fizic. Sunt obosiți emoțional, sufletește și mental, și au nevoie să învețe din nou să fie prezenți în propria lor viață.

Tu cm te calmezi când te lași dezechilibrat de ceva din exterior și ești nervoasa? � Ce model dai celor din jur?

Momentul în care am decis și am transformat o pasiune în job plătit!   Au existat perioade în viața mea în care, deși fă...
09/06/2026

Momentul în care am decis și am transformat o pasiune în job plătit!
Au existat perioade în viața mea în care, deși făceam ce îmi place chiar cu pasiune, chiar dacă era multâ responsabilitate și lucram mult și uneori foarte tărziu, simțeam că direcția nu e cea care trebuie, chiar dacă din exterior poate părea că totul este în regulă căci aveam un job bun și tot ce îmi doream.
Lucram mult și eram atât de prinsă în responsabilități și în tot ceea ce aveam de făcut, încât uitasem complet cm este să mă opresc și să mă întreb sincer cm mă simt eu cu adevărat. Și cred că foarte mulți oameni trăiesc exact așa fără să își dea seama. Continuă să meargă înainte, să rezolve probleme, să fie acolo pentru toți ceilalți și să ignore complet semnalele pe care corpul și emoțiile lor încearcă să le transmită. Îmi amintesc că la un moment dat am realizat că nu mai pot continua în ritmul acela și că, dacă nu încep să reașez limite ferme în jurul meu, lumea profită.
In Azerbaijan în weekend-uri, vrând să ajut și să dăruiesc, făceam seminarii gratuite în apartamentul dat de firmă. Și cm stam multe ore pregăteam și prânzul. Curat înainte și după... Ne simțeam bine doar că începusem să simt că oamenii veneau mai mult pentru socializare și măncare decît pentru creștere personală.
Atunci o perioadă am oprit seminariile și am reluat în formă de donație cu intenția de a acoperi cheltuielile cu cele 2 pisicile mele.
Am decis să am mai multă grijă de mine, căci altfel nimeni nu o va face în locul meu. Iar schimbarea nu a început într-o zi perfectă și nici nu a venit peste noapte. A început în momentul în care am decis că merit să mă simt bine din nou și că sănătatea și echilibrul meu nu mai trebuie lăsate pe ultimul loc.
Cred că foarte mulți oameni au nevoie să audă că nu trebuie să ajungă la epuizare ca să înceapă să pună limite și să aibă grijă de ei și energia lor. Dacă în perioada aceasta simți că și tu ai nevoie să pșui limite și să ai mai multă grijă de tine, dă-ți voie să faci asta! Începe cu un pas mic: timp pentru tine, pentru sufletul tău pentru a ști ce vrei și apoi pune limitele potrivite ție.
Tu cînd ai spus STOP punînd limite clare și ai reașezat modul în care se desfășurau lucrurile?

Orice eveniment are și reversul medaliei și cu siguranță are un dar, o lecție pentru tine altfel universul nu l-ar pune ...
09/06/2026

Orice eveniment are și reversul medaliei și cu siguranță are un dar, o lecție pentru tine altfel universul nu l-ar pune în calea ta! Lecția universale a dualității ne-o garantează indiferent căt de greu ți-ar fi acum, treci în speranță, gratitudine, mulțumire pentru ce este bine în jurul tău, în viața ta chiar și pentru că te-ai trezit sa primești darul unei noi zile.
Astfel schimbând energia treci mai ușor peste orice și începi să atragi la tine alte tipuri de oportunități, persoane, evenimente.
Cred că foarte multe femei au ajuns să se afunde atât de mult în disperare și anxietate încât nu mai văd lumina de la capătul tunelului.
In stres nu acceseaza partea lor creativă și sunt incapabile să găseasca soluții sau nu le pot implementa zilnic Astfel doar încearcă fără rezultat diverse opțiuni. Și asta doare, aduce tristețe, epuizare, frustrare, dezamăgire.
Și în acea energie nu fac decât să lungească tunelul și durata trecerii la o versiune mai înaltă în viața lor! De peste 20 de ani și în diferite tări, văd regulat asta la clienți. Durerea mea este că o singura terapie face posibilă schimbarea stării interioare și iesirea din tunel. Doar ele să fie pregătite de a accepta transformarea și a cere ajutor. Pe principiul diapazonului, recordîndu-se la frecvența terapeutului, ei curăță din cămpuri blocaje și emoții toxice de frecvențe mai joase decât cea la care ajung în terapie.
Îmi amintesc că au existat perioade în care eram atât de prinsă în responsabilități și stres, încât nu puteam să mă focusez pe ceva pentru mai mult timp ca să văd rezultatele efortului.
Iar într-o zi am realizat că problema nu era lipsa instrumentelor sau faptul că nu aveam timp suficient, ci faptul că priveam limitat având acel punct mort și nu aveam cm să am o imagine obiectivă din afară. Și atunci am mers la profesoara mea de bioenergoterapie, împreună și cu soțul și atunci o singură terapie de curățări energetice a făcut să eliminam condiționări și limitări ce ne țineau prizonieri, să ne schimbăm perspectiva și starea și la cîteva zile am rămas însărcinată.
Cred că foarte multe femei nu au nevoie doar de produse sau terapii bune. Au nevoie să se pună pe primul loc în viața lor, să își ia timp zilnic și pentru ele și să își amintească faptul că merită grijă, răbdare și iubire exact așa cm oferă tuturor celor din jurul lor. Pasul urmator e să decidă că vor o schimbare și atunci conștiente, din o altă energie, să aleagă calea, terapeutul/terapia ce simt că li se potrivește.
Tu când ai avut ultima dată un moment în care chiar te-ai pus pe primul loc în viața ta?
Ce daruri ai căpătat în cea mai mare încercare din viața ta?

Poate nu îți este foame ci sete!   Cred că mulți oameni confundă senzația de foame cu cea de setei. Si mănăncă mai mult ...
07/06/2026

Poate nu îți este foame ci sete!
Cred că mulți oameni confundă senzația de foame cu cea de setei. Si mănăncă mai mult decît necesarul zilnic și normal că se îngrașă. Kilogramele încep să se adune pe abdomen, genunchii se resimt căci 0.5 kg în plus în organism se simt 2kg pe fiecare genunchi.
Și de acolo apar dereglari în lanț în organism, la nivelul metabolismului. Analizele încep să iasă prost glicemie oprită, tensiune arterială, colesterol și trigliceride. Apoi apare inflamație, aciditate diverse afecțiuni de la obezitate la diabet, boli cardiovasculare și osteo-articulare.
Și de multe ori se confundă pofta de mâncare cu setea pentru că în creier centrul foamei și a setei sunt apropiate, impulsurile pentru ele în creier sunt foarte aproape.
Data viitoare când ti-e pofta de ceva sau foame deși ai mancat cu puține ore înainte, poate ar fi o idee bună să bei un pahat de apa terapeutică și să aștepți măcar 10 min să vezi dacă foamea persistă sau nu. Mănâncă doar dacă ai senzație de foame.
Tu mănânci conștient doar când ți-e foame sau iei multe gustări și apoi te întrebi de unde apar colăceii la mijloc?

06/06/2026

🚀Cum mi-am dat demisia fără să planific asta!

Te simți stresat, irascibil și nu mai ai răbdare cu cei din jur și în viață în general?  Cred că foarte mulți oameni au ...
04/06/2026

Te simți stresat, irascibil și nu mai ai răbdare cu cei din jur și în viață în general?

Cred că foarte mulți oameni au ajuns atât de obișnuiți să fie stresați, încât nici măcar nu își mai dau seama cât de anxioși sunt cu adevărat. Îi vezi mergând la muncă, având grijă de familie, încercând să fie puternici pentru toți cei din jurul lor și să facă față tuturor responsabilităților, însă foarte puțini mai vorbesc despre cât de greu devine, uneori, să te relaxezi și să găsești timp pentru hobby-urile tale care te echilibrează și te încarcă.

Și poate că partea cea mai grea nu este doar stresul și oboseala derivată (căci stresul consumă foarte multă energie), ci faptul că foarte mulți oameni au început să creadă că este normal să trăiască permanent în stres și fără energie, fără vitalitate și fără stare de bine. Și poate chiar la un pas de BURN-OUT chiar fără să își dea seama, doar tragând de ei încă o zi să ducă la îndeplinire toate îndatoriile în multiplele roluri pe care le jucăm, în special noi femeile.

Și durerea este că ne descărcăm exact pe cei dragi, căci în prejma lor ne permitem să fim noi înșime și să refulam, căci la servici sau în public nu ne permitem. Si astfel tocmai cei pe care îi iubim suferă, stricând conexiunea, comunicarea și relațiile cu ei.

Ajungem astfel să funcționăm pe cafea, stres și suprasolicitare simțind că ne pierdem echilibrul interior și, uneori, chiar bucuria de a trăi putând merge chiar spre depresie.

Cred că organismul nostru încearcă să vorbească cu noi mult înainte să ajungem la epuizare, doar că noi am devenit foarte buni la a ignora semnalele pe care ni le transmite. Și sincer, uneori nu avem nevoie doar de mai multă odihnă, ci de mai multă grijă față de noi, de echilibru și de decizia aceea importantă prin care alegem să nu ne mai lăsăm mereu pe ultimul loc.

Tu cm simți că ești ? In perioada aceasta trăiești cu relaxare, preponderent în echilibru interior, energie reală sau doar încerci să reziști de la o zi la alta?

Address

Bucureşti Sectorul 3

Opening Hours

Monday 10:00 - 21:30
Tuesday 10:00 - 21:30
Wednesday 10:00 - 21:30
Thursday 10:00 - 21:30
Friday 10:00 - 21:30
Saturday 10:00 - 21:30

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Simona Ionita Eden Center posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Simona Ionita Eden Center:

Share