10/06/2026
Acum 25 de ani eram în Cipru într-un parcurs intens de dezvoltare personală, într-un mediu prielnic pentru aceasta ce accelera totul.
Un prieten, căruia o să-i fiu veșnic recunoscător, m-a invitat să fac un curs de Reiki și mergând cu intuiția am spus DA.
Tu când ai primit o invitație ultima data o invitație de la Univers pentru creștere? Ai spus DA sau NU?
Eu eram bine sau cel puțin așa credeam neavând ceva ce să mă deranjeze fizic sau emoțional. Da, erau ceva dureri menstrule dar, obișnuindu-mă cu ele, mi se păreau normale nu un semn de dezechilibru în corp.
Emoțional eram bine doar ca simțeam că lipsește ceva nici nu știam atunci exact ce.
După inițierea din prima zi, cănd m-am ridicat din pat, m-a săgetat o durere la genunchiul stăng șî am căzut pe spate înapoi în pat.
Nici nu înțelegeam ce se întâmplă cu mine căci nu mă durea genunchiul.
Apoi am realizat că în studenție, cînd mergeam pe munte, la coborâre forțam genunchiul și începea să mă jeneze. Deci era un dezechilibru energetic rămas care se repara. In plus ulterior am realizat că, având o pregătire foarte realistă: olimpiade de matematică, 2 facultăți realiste și un MBA din State, mintea mea rațională avea nevoie de multe dovezi pentru a echilibra și face trecerea la ceva ce atunci nu intuiam încă, dar Universul știa ce mă făcea împlinită, dorința sufletului meu încă din copilărie de a ajuta oamenii. Daca nu doctor pentru că nu îmi plăcea mirosul din spital, în altul la terapeut regenerare celulară și energetică.
Cu greu m-am ridicat din pat pentru a merge la a doua zi de curs. Genunchiul a fost bine apoi. Niciodată nu m-a mai supărat.
In plus durerile menstruale au dispărut de atunci și de aceea și nașterea copilului a fost ușoara, nefiind dezechilibre.
Aceste efecte instant m-au făcut să mers în continuare pe această cale și apoi să ajut și alți initial part time și de 15 ani full time.
De al Inițierea de Reiki grad 1, 2 ulterior Maestru cu o linie pură din India, cămpul meu energetic a început să se schimbe și treptat , fără să planific,viața mea a ajuns pe o altă traiectorie, pentru împlinirea mea și îndeplinirea scopului vieții.
Îmi amintesc și acum momentul în care am realizat că sentimentul meu de lipsă a ceva nu era emoțional, de trata la psiholog. Problema era lipsa cireașei de pe tort în piramida nevoilor a lui Maslow CONTRIBUȚIA.
Care a apărut și în programele de 21 zile.
Atunci am realizat că ajută să împărtașesc din experiența mea ajutănd și alții, part time în weekend paralel cu job-ul meu,
Dar mi se părea că mereu nu sunt pregătită, că mereu mai am de învătat ceva. Si de fapt toată viața avem, dar mereu e cineva pe care îl putem sprijini.
Nu am schimbat totul peste noapte. Am făcut pași mici, unul câte unul.
Mergând la o sesiune la profesoara și psiholoaga mea, am făcut o meditație specială, inclusă și în seminarul cu Scopul vieții și valorile personale, meditație de aflare a scopului vieții. Am văzut Taj-Mahalul și mesajul a fost “Dă în viața asta nu alta!”. Nu am înțeles inițial. Văzusem Taj-Mahalul și nu m-a impresionat ăn mod special. Dar căutănd mai mult povestea lui am înțeles că regele nu arătase prea mult, în timpul vieții, iubirea soției favorite. Doar apoi i-a dedicat clădirea.
Atunci am început să predau Reiki. 2 ani am făcut săptămănal si Samanism cu elevi ai lui Villodo și am ajuns fără să vreau, la inițieri, să le dau și un animal de putere, apoi aflam ca e exact cel de care aveau mai mare nevoie.
Schimbările nu au apărut imediat, însă au apărut. Nu credeam niciodata că o să predeau Terapii și Dezvoltare personală și că o să renunț la jobul în management pentru a fi terapeut. Dar treptat s-a întâmplat. In țară am făcut si 2 ani de ANATECOR pentru acreditare de la ministerul Muncii pe nutriție si bioenergoterapie.
Am înțeles că foarte mulți oameni nu au nevoie de presiune și stres.
Au nevoie de cineva care să îi ghideze, să îi încurajeze și să le arate că, ăn ritmul lor, schimbarea este posibilă urmând semnele Universului.
De aceea fac astăzi ceea ce fac.
Nu pentru că vreau să vând ceva, deși Universul m-a binecuvântat cu 3 concepte ce pot vindeca Umanitate dacă oamenii sunt asumați.
Ci pentru că știu cât de mult se poate schimba viața unui om atunci când începe să descopere putrerea lui interioara și să aibă grijă de sănătatea lui. Când descoperă că poate obține rezultate rapide și de durată, fără să se lupte permanent cu el însuși.
Dacă și tu simți că ceva lipseste din viata ta pentru a o trăi la potențialul ei înalt fără boli, cu energie, claritate mentală, fără durere, stres si anxietate, în prosperitate si relații bune, vreau să știi că nu ești singur(ă).
Schimbarea este posibilă. Iar uneori totul începe cu o singură decizie.
Scrie-mi „SCHIMBARE” în comentarii sau în mesaj privat și hai să vedem împreună care poate fi primul tău pas.