08/04/2026
Timpul trece de la un control la altul, cu fiecare ecografie îl cunoaștem pe cel mic mai bine și săptămânile finale se apropie.
Multe paciente se întreabă ce tip de naștere ar fi mai potrivit pentru ele. Pe cale naturală sau cezariană?
Nașterea naturală :
- este procesul prin care a fătul este expulzat pe cale vaginală
- de regulă între săptămânile 37-42 de sarcină
Avantaje :
- recuperarea rapidă a mamei (internare mai scurtă)
- sistemul imunitar al copilului este mai dezvoltat
- riscul de alergii al copilului este mai redus
- o interacțiune mamă-copil imediat după naștere
- posibilitatea de alăptare imediat după naștere
- mai puține complicații infecțioase sau chirurgicale comparativ cu cezariana.
Dezavantaje :
- durere, sângerare
- riscul de rupturi are planșeului pelvin crește, de aceea se efectuează epiziotomia
Epiziotomia = Incizie chirurgicală uneori necesară pentru a facilita expulzia și a preveni rupturile perineale severe.
- risc de incontinență, prolaps
- Durata poate fi până la 10-20 ore
Când nu este indicată?
- sarcina cu complicații
- sarcină multiplă (ex gemeni, tripleți etc.)
- mama este diagnosticată cu diabet, tulburări de coagulare a sângelui
- complicatii ale dezvoltării placentei
Procesul implică travaliul (contracții), expulzia și eliminarea placentei, cu o durată medie de 10-20 ore la prima naștere.
Semnele travaliului:
- Eliminarea dopului gelatinos,
- ruperea membranelor (apa)
- contracții uterine ritmice care cresc în intensitate.
Etapele nașterii:
1. Dilatarea: Colul uterin se dilată complet (10 cm).
2. Expulzia fătului prin canalul vaginal.
3. Eliminarea placentei după nașterea copilului.
Nașterea poate fi naturală (fără intervenții) sau cu analgezie epidurală, la cerere, pentru gestionarea durerii.