17/05/2026
Rar spre niciodată ii aduc aici in acest spațiu 🫶…chiar și acum am ales un cadru mai îndepărtat și nu, nu le acopăr fețele pentru ca mi-s așa dragi sa-i privesc❤️
Nu eu am făcut poza, Robert Casapu este responsabil de imortalizare, eu eram in cort, încărcându-ma din energia bucuriei pe care o simt când sunt printre cărți.
Îmi aduc aminte de mine copil fiind vag, când și ce citeam, îmi plăcea și nu-mi plăcea, însă mereu am simțit o emoție aparte in preajma cartilor.
Ce țin minte însă clar, este ca în orice moment al vieții m-am aflat, pentru ca mereu aveam intrebari, am căutat in cărți. Am citit. Citesc. Mai nou (de vreun an încoace) “ascult” cărți. Am multe cărți 🫣
Cred acum ca nu mai exista o metoda ideală de a citi (eBook, fizic, audiobook, etc) atât timp cât dorința și obiceiul este in noi…totusi, mirosul unei cărți noi, este ceva ✨❤️✨…și nu știu cm am reușit sa dau mai departe asta și copiilor noștri.
Le citesc, acum mai rar ce-i drept, ei citesc, uneori cu mult “trebuie” alteori din proprie inițiativa, suntem înconjurați de cărți și le avem prin casa peste tot, împărțite pe categorii, ale mele in birou 😁 si ale lor: povesti, colecții, educative, natura, animale…
Mediul ne influentează fără doar și poate.
Am învățat in ultimii ani in acest proces minunat al cunoașterii de sine ca, Educatia este între valorile mele principale.
Cine ma cunoaște sau a lucrat cu mine, știe si ca personalizez Educatia 😁, este ceva ce am învățat și îmi place sa impărtașesc.
Uitându-ma la copiii mei, in astfel de momente, simt atât de multă recunoștința pentru răbdarea mea, pentru deschiderea si ascultarea lor, pentru SUSținerea pe care o primim ❤️ si este unul din acele multe momente in care simt ca tot efortul are un sens.
🫶