12/05/2026
Cum a fost la Vâlcea
Știu ce comunitate am aici și știu că unele dintre doamnele care mă sprijină de mulți ani sunt mai curioase decât mama, așa că nu le voi lăsa prea mult să aștepte.
Vâlcea, așa cm mă așteptam, a fost extraordinară! Sala unde am prezentat și eu, și Liviu a fost aproape plină! Am avut anesteziștii în primele rânduri, medici de familie, neurologi, plus o parte din comunitatea mea de aici, cu care am făcut poze și am mai plâns unii pe umerii altora. Până și neurochirurgia, prin dr. Matei tocmai de la Sibiu a fost prezenta, numai neurochirurgul din Vâlcea a lipsit și, sincer, am mers special pentru el, pentru că îmi doresc din suflet o colaborare pe plan local. Sper să am prezentări mai bune pe viitor cât să îl conving să participe, deși nici cu „Neurochirurgia prin pleoapă – unde am ajuns și planuri de viitor” nu îmi e rușine.
Dr. Vilceanu Liviu, la o înălțime neașteptată. Dintr-un om cu un trac deosebit, a ținut microfonul ca un DJ din anii ’90 și a făcut o atmosferă similară vorbind despre ce rol are neurochirurgul în AVC-ul ischemic cerebelos – când trebuie decomprimat, când trebuie pus drenaj, de ce ideea de a pune un drenaj în hidrocefalia obstructivă e greșită fără o decompresie etc. Trebuie să recunoașteți că tema e de-a dreptul adormitoare, iar ca să facă din asta ceva interesant, chiar a trebuit să se dea peste cap.
Și partea frumoasă abia de seara a început, când am ieșit cu Oana Păun și gașca toată la ce se pricepe fiecare: ba o tablă, ba un vorbit, ba niște paste cu roșii… ce are omul pe lângă casă.
Ca a doua zi, ne-au așteptat consultațiile la ORL City. Și ce consultații!!! A venit o doamnă drăguță la consult la Liviu cu o tavă de chec:
„Am adus niște prăjituri pt. dr. Ciobotaru! Sigur, puteți să luați și dumneavoastră!”
O altă doamnă, și mai drăguță, a venit cu 5 ouă roșii să ciocnim. Erau proaspăt luate de pe foc! Cum mi-am dat seama? Păi mi-a zis să îmi aleg un ou. Și mi-am ales. Și după asta, și-a ales și dumneaei. Și, în loc să aud mai repede „Hristos a înviat” și să ciocnim, a început să mai tainească de una și de alta. Și simțeam cm mi se lipește mâna de oul ăla, că aproape l-am ciocnit fără urare.
Iar Vâlcea e doar începutul! Mâine seară, miercuri, 13 mai 2026, ora 19:00, voi fi la Observator, pe Antena 1, la „Sănătatea cu garda jos”, unde veți putea vedea un material despre cursul din Olanda, ce a însemnat pentru mine și pentru pacienți și cm sper pe viitor să pot ajuta cu adevărat pacienții din România, pentru că ce fac acum e nimica toată față de ce anume pregătesc.
M-ar ajuta mult dacă ați spune oamenilor despre emisiunea de mâine! Mulțumesc cu ocazia aceasta Mariei Rohnean și lui Gabriel Crișan, care au bătut 2000 de kilometri dus și încă pe-atât întors pentru aceste 6 minute de filmare! Nu a fost deloc ușor și chiar sper să vă placă!