Mihaela Paiu Consultant în Claritate

Mihaela Paiu Consultant în Claritate Te ajut să identifici tiparele care te țin blocată și să iei decizii pe care le amâni de ani de zile. Numele meu este Mihaela Paiu, sunt Terapeut energetic.

O să-ți povestesc puțin despre drumul meu ca Terapeut energetic.
Înainte de toate, sunt om, mamă, soție, fiică, soră și nepoată, prietenă...
Sunt multe, sunt eu, sunt tu. Zodia mea e Săgetător. Predispune la cunoaștere și aventură. În consecință, m-a condus către multe cărți și cursuri de dezvoltare spirituală. Deoarece m-a interesat ce este dincolo de corp, am căutat să înțeleg:
Dincolo de ce s

e vede.
și
Ce va fi după de moarte.
În acest sens, am explorat cursuri de spiritualitate.
În primul rând, am studiat Reiki – prima iubire. Mai departe, am urmat cursuri de Tao Universal, Prananadi. Apoi cursuri de dezvoltare personală, continuând cu specializări în aromoterapie. Am devenit facilitator de eliberare emoțională cu uleiuri esențiale Young Living. A doua dragoste a fost Munay Ki. Ritualurile de inițiere ale șamanilor Laika.
În același sens, am studiat medicina energetică șamanică, de Alberto Villoldo. Consider terapia doar începutul dezvoltării personale și spirituale. Așa că, am învățat și cm să ghidez oamenii către împlinirea visurilor. La fel cum, le sunt alături în îndepărtarea blocajelor și în vindecarea traumelor. Tot ceea ce am studiat am aplicat și în viața mea personală. După inițierea în Reiki, am constatat o îmbunătățire a sănătății. Mi s-au vindecat durerile reumatismale pe care le aveam încă din adolescență și o dischinezie biliară survenită după o hepatită virală tip A, tot de pe vremea liceului. Capacitățile mele extrasenzoriale au început să fie tot mai prezente pe măsură ce am aplicat învățăturile primite de la mentorii mei. Ca orice om care își caută sensul, am avut o perioadă lungă în care m-am întrebat:
Ce ofer? Ce fel de specialist sunt? Am înțeles că darul meu este de a lucra cu energia, de a fi Terapeut energetic. Mi s-a întâmplat să-mi spună oamenii cu care doar vorbeam sau cărora le puneam întrebări că simt energia sau că se simt mai bine după interacțiunea cu mine. Atunci am înțeles pe deplin că acesta e darul meu spre lume! Fie că vorbesc, fie că pun mâinile ori că fac ședințe de recuperarea sufletului, în toate e vorba despre energie. Chiar și atunci când țin cursuri, ateliere de fapt tot Terapeut energetic sunt. Lucrez cu mâinile, dar lucrez și cu vorba. Mai presus de toate, mă adaptez la ce are fiecare nevoie. Consider o onoare prilejul de a da mai departe din ce-am primit. Să-i învăț pe cei care vin spre mine ce știu și am practicat ani de zile e misiunea mea. Mă străduiesc să ofer fiecărui client terapii în funcție de valorile și credințele sale. Cine e omul Mihaela?
În general sunt om că toți oamenii. Îmi place mult muzica, să dansez, să mănânc bine, îmi place să citesc, dar și să petrec timp cu prietenii.
Îmi place să stau în natură. Ador să mă relaxez afară în curte, să beau o cafea cu un biscuit de ciocolată. Să visez cm pot contribui la o lume mai bună pentru mine, pentru copiii noștri, dar și pentru generațiile care vor veni. Locuiesc la casă, am o grădină pe care o îngrijesc. Astfel mă conectez cu natură și cultiv alimente sănătoase. Cum pot să servesc mai bine? Cel mai adesea mă trezesc reflectând la ce pot oferi comunității? Terapii individuale, cursuri de dezvoltare spirituală și personală, tabere de relaxare. Prin acestea mi-am propus să fac lumea mai bună. Fiecare om care se dezvoltă dăruiește mai departe pace, bucurie, înțelepciune. Evoluând își inspiră familia, prietenii, vecinii și colegii să fie mai buni.
,,Dacă vrei să schimbi lumea, începe cu tine însuţi!”
Bineînțeles că și partea mea întunecată scoate capul uneori. În acele perioade caut la rândul meu susținerea unui terapeut/coach. Lucrez și cu mintea mea, mă șlefuiesc continuu. Dezvoltarea mea personală și spirituală mi-e ghidată de un coach din 2019. Apelez la consultanță, pe linie de business și de marketing. Îmi place să mă înconjor de profesioniști. Deschiderea mea către cursuri, terapii, mi-a dăruit acces la Sistemul Slefuitorului de Diamante. Din 2020 am început să studiez și să aplic acest sistem care corespunde credințelor, viziunilor și valorilor mele personale. Anul acesta încep o școală de coaching. Aici voi învață mai multe metode și instrumente pentru a susține și mai bine oamenii care intră în proces terapeutic cu mine. Mare parte din viața mea am fost o perfecționistă, rigidă. Am cerut mult de la mine și de la ceilalți.
În momentul în care mi-am dat voie să simt, să fac propriul demers terapeutic, toate s-au schimbat. Cu alte cuvinte, am ajuns să mă accept tot mai mult pe mine, pe ceilalți. Mi-am gestionat propriile neputințe, furii, suferințe. Pe de altă parte, simțeam în corpul meu ce simte celălalt. Am ajuns să lucrez foarte mult pe partea emoțională, deși eu sunt omul cu energia. Ca Terapeut energetic susțin, ofer un spațiu de conținere pentru celălalt. Ghidez omul către conectarea între propriul corp și emoțiile sale. Fac o paranteză aici. Emoție - emotion în engleză înseamnă energy in motion. Așa că, totul este energie! Chiar și ecranul de pe care citești acum. Deși îl vezi, e solid, e tare, de fapt, ecranul tău este o energie condensată. Darul cel mai mare pe care mi l-a făcut viață, și la care m-am angajat înainte de a mă naște, este de a fi de folos, mie, ție, vieții pe pământ, de a servi. Mi-a plăcut întotdeauna să lucrez cu oamenii.
Înainte de a deschide cabinetul am lucrat ca secretară, apoi că agent imobiliar. Ulterior, vreme de aproximativ 5 ani, m-am dedicat rolului de mamă full time. Cam atât despre mine. Îți mulțumesc că te-ai oprit să ne cunoaștem!

În final îți doresc să ai parte de o viață implinită. Îți stau la dispoziție pe drumul dezvoltării spirituale și personale. Agenda cursurilor și a atelierelor o găsești aici. Te poți programa aici pentru o ședință de terapie individuală. Te invit să urmărești și site-ul meu alături de pagina mea de Facebook. Aici postez regulat despre ateliere, webinarii (unele gratuite) și programele pe care le susțin. Mihaela Paiu,
Ghidul tău către echilibru și vindecare

"Eh, nu înțeleg de ce problemele altora se rezolvă cu ajutorul meu și eu îmi aștept rândul, cu toată cunoașterea acumula...
15/06/2026

"Eh, nu înțeleg de ce problemele altora se rezolvă cu ajutorul meu și eu îmi aștept rândul, cu toată cunoașterea acumulată în zeci de ani."
Asta mi-a zis asta o femeie care lucrează cu oamenii de.foarte mult.timp.

Și știa tot. Chiar știa, despre blocaje, despre tipare inconștiente, despre mecanismele din spate. Le explica altora cu ochii închiși.
Dar banii ei tot nu se mișcau așa cm voia ea. Veneau greu și plecau rapid.

E ca povestea cizmarului care rămâne descălțat, și văd 2 aspecte aici:

1- Orgoliul. "Eu știu. Nu am nevoie să cer ajutor. O să-mi dau seama singură."
2 - partea întunecată, ascunsă:
"Cu toată știința asta, eu tot nu merit să fie bine și pentru mine."
Dinafară cam arată la fel, cunoaștere
multă, rezultate puține în cont.

Și niciuna nu se rezolvă cu încă un curs.

Dacă simți și tu golul în stomac și nodul în gât când citești textul ăsta, atunci... poate că a venit timpul să recunoști că ai atins o limită și că să treci dincolo de ea nu mai poți de una singură. .

Hai să vedem dacă și cm te pot susține să lămurești care e problema ta și ce poți face, ca să nu mai înghiți în sec la sfârșitul lunii și să simți că munca ta se vede și prin banii din cont.

Ieri am avut o sesiune care m-a făcut să mă gândesc mult, și simt nevoia să împart cu voi ce am observat.De multe ori, c...
12/06/2026

Ieri am avut o sesiune care m-a făcut să mă gândesc mult, și simt nevoia să împart cu voi ce am observat.

De multe ori, când vorbim despre bani și despre faptul că "nu sunt suficienți", credem că e o problemă de câștiguri, de cât muncim, de cât de bine ne organizăm, de cheltuit peste măsură.

Dar de cele mai multe ori, în spatele acestui sentiment se află ceva mult mai vechi, un tipar învățat de mult, de cele mai multe ori în copilărie. Un mesaj pe care l-am primit, o lipsă de sprijin pe care am simțit-o, un rol pe care l-am asumat prea de timpuriu, cm ar fi "trebuie să mă descurc singură, oricât ar costa asta."
Și banii devin doar locul unde acest tipar se vede cel mai limpede. Pentru că oricât am avea, vocea aceea din interior, care ne spune că nu e suficient, nu se satură niciodată, nu e niciodată mulțumită.

De asta nu cred în rețete generale pentru bani. Cred în a privi cu atenție ce e specific la fiecare femeie pentru că rădăcina e mereu personală.

Mai am un singur loc liber la sesiunile gratuite de Claritate, și astăzi este ultima zi în care îl pot oferi, dacă te-ai regăsit în ce am scris aici, scrie-mi în privat sau mai jos.
Mihaela 💜

Un lucru pe care l-am observat la multe femei care muncesc mult dar banii tot nu se adună: E un tipar vechi de a crede c...
11/06/2026

Un lucru pe care l-am observat la multe femei care muncesc mult dar banii tot nu se adună:
E un tipar vechi de a crede că trebuie să meriți înainte să primești.

Problema e că tiparul ăsta e atât de profund încât nici nu îl mai observi. Funcționează pe pilot automat, astfel incat ajungi îți pui dorințele pe pauză fără să-ți dai seama că o faci.

Mai am un loc liber la sesiunile gratuite de Claritate de care am scris ieri, dacă te regăsești, scrie-mi în privat și hai sa vedem daca e prezent și la tine și ce poți face ca să ieși de acolo.

În ultimii ani am crezut că lucrez în principal pe relații.Apoi am observat ceva interesant.Femeile care veneau la mine ...
10/06/2026

În ultimii ani am crezut că lucrez în principal pe relații.

Apoi am observat ceva interesant.

Femeile care veneau la mine pentru probleme de cuplu, lipsă de încredere, furie, sacrificiu sau epuizare aveau adesea și aceeași poveste cu banii, de exemplu:

➡️ munceau mult
➡️ erau responsabile
➡️ știau ce au de făcut
➡️ și totuși banii nu se adunau

Și, așa cm știi și tu, problema banilor nu era mereu pentru că nu știi cm să îi gestionezi sau pentru că nu ți-e dat să ai mai multi.

De multe ori felul în care ne raportăm la bani este adesea legat de felul în care ne raportăm la propria valoare, la limite, la siguranță și la puterea personală.

De aceea, în sesiunile de claritate pe care le ofer acum, nu mă uit doar la bani.

Mă uit la povestea din spatele oamenilor, inclusiv la tiparele care se repetă. Caut promisiunile vechi făcute inconștient, deciziile luate din frică, compromisuri.
Și destul de mult la momentele sau situațiile în care o femeie și-a cedat puterea și nici nu și-a dat seama.

Atunci când începi să vezi cauza, de unde a pornit problema ta de fapt, multe lucruri încep să capete sens.
Și atunci poți începe să iei decizii diferite, să pui limite și să construiești o relație diferită și cu tine, și cu banii.

Mai am 2 locuri disponibile pentru sesiunile gratuite de claritate.

Dacă simți că muncești mult și totuși parcă nu reușești să construiești stabilitatea financiară pe care ți-o dorești, scrie-mi „CLARITATE” în comentarii sau în privat.

Ceva s-a schimbat în munca mea în ultima perioadă.Am început să înțeleg mai bine un tipar pe care îl văd la multe femei,...
08/06/2026

Ceva s-a schimbat în munca mea în ultima perioadă.

Am început să înțeleg mai bine un tipar pe care îl văd la multe femei, și pe care l-am trăit și eu: muncești, te implici, dai tot ce ai, și totuși la sfârșitul lunii banii parcă se evaporă.

În ultimii ani am lucrat cu zeci de femei pe teme de relații, încredere și transformare personală, iar în ultima perioadă am observat că aceeași rădăcină apare și în relația lor cu banii.

Simți că nu reușești să dai înainte și ai prea multe dorințe puse pe așteptare, pentru că încă nu sunt destui bani pentru asta.
Dacă te gândești imediat că nu ai strategie sau nu muncești destul, pot să îți spun că nu e despre asta. E ceva mai adânc, mai vechi, mai ascuns.

Tocmai de aceea, ofer 3 sesiuni individuale de Claritate, câte 30 de minute, gratuit, pentru 3 femei care recunosc exact acest sentiment.

In sesiune Nu facem coaching financiar și nu primești soluții magice, rapide.

Este o conversație în care analizam împreună exact situația ta și identificăm ce anume blochează fluxul banilor în viața ta specifică.

Dacă vrei să intri în una dintre cele 3 sesiuni, scrie-mi în privat și spune-mi în 2-3 rânduri cm arată situația ta cu banii acum.
Eu aleg cele 3 persoane cu care lucrez.

Diseară, la 18:30, țin atelierul "De ce banii tot nu se adună."90 de minute în care lucram să clarifici ce vrei cu adevă...
04/06/2026

Diseară, la 18:30, țin atelierul "De ce banii tot nu se adună."
90 de minute în care lucram să clarifici ce vrei cu adevărat de la bani și vedem ce te oprește de fiecare dată, situația ta specifica.
Înscrie-te aici: http://forms.gle/p9SyHZGAshaC4xW28.

Dacă încerci de ceva timp să ai mai multi bani și parcă ceva te tine pe loc, nu poți da înainte cu banii, vino și tu și hai sa vedem care e problema.
Mihaela

Mai bine stau săracă, decât să facă el p*** mare pe banii și pe munca mea!Când mi-a spus asta, s-a lăsat o liniște grea ...
02/06/2026

Mai bine stau săracă, decât să facă el p*** mare pe banii și pe munca mea!

Când mi-a spus asta, s-a lăsat o liniște grea în cameră. O liniște din aceea în care se aude cm s-a oprit respirația, așa de liniște era. Apoi am auzit răsuflat adânc, un oftat prelung. Ca un fel de final.

Asta e povestea unei cliente, o voi numi Ariana. Este o femeie inteligentă, muncitoare, genul care își suflecă mânecile și face lucrurile să se întâmple.
Afacerea ei mergea bine, dar se lovea constant de un zid de beton nevăzut. O sumă fixă, un plafon financiar pe care, oricât se zbătuse, nu-l putea depăși.

A venit la mine epuizată, cu ochii în lacrimi de frustrare: Nu mai pot. Simt că sunt blestemată. Muncesc de îmi sar capacele, fac strategii, sunt aproape să semnez contractul vieții mele și, în ultima secundă, pac! Totul pică. Clientul se răzgândește fără motiv. Parcă vine cineva exact când mi-e lumea mai dragă și îmi smulge acadica din mână.
Simțea o neputință mare. Și pe bună dreptate, incercase cursuri, tehnici, manifestare, multe nopți nedormite și nimic. Nimic nu funcționa pentru că problema ei nu era despre cifre și cât muncea.

Așa că am început să săpăm. Am trecut dincolo de business, dincolo de tehnici de vânzări și am intrat în viața ei. Și am ajuns la rădăcina care o sufoca.
Subconștientul ei rula un mecanism disperat de autoapărare.
Dacă Ariana ar fi trecut de acel prag financiar, ar fi însemnat că e o femeie bogată, pe picioarele ei. Dar în mintea ei, bogăția însemna că trebuia să împartă totul cu soțul ei. Iar ea nu mai voia să îi dea nimic.

Pentru că acasă, în spatele ușilor închise, trăia o umilință, din aceea "obișnuită”, din păcate, în multe familii: jigniri subtile, priviri disprețuitoare, replici de genul „Ce afacere ai tu, mă? Aia e o joacă, nu faci nimic de capul tău, du-te și caută-ți o muncă serioasă!”.

În sinea ei, se dădea o luptă crâncenă.

Subconștientul ei spunea așa: Dacă fac banii ăștia, el va profita de succesul meu. Va crește pe spatele meu, pe oboseala mea, pe nopțile mele pierdute... și mă va umili și mai tare.
Ca să nu fie călcată în picioare, mintea ei a ales să îi saboteze afacerea. Prețul păstrării unei fărâme de demnitate în fața unui om toxic a fost... să rămână blocată financiar. A ales sa trăiască la limită, ca formă de protecție.

A fost nevoie de curaj să plângă, să accepte și să privească acest monstru în față. Dar disperarea ei de a se vindeca a fost mai mare decât frica.
Ce a urmat? A înțeles că frica ei era reală, dar soluția nu era să se auto-saboteze. Și-a luat un coach, a făcut terapie și a săpat în traume, a învățat să pună limite și să se aleagă pe EA. După aproape doi ani, mi-a scris un mesaj care mi-a umplut ochii de lacrimi.
Câștigă exact suma la care visa. Și a făcut o mutare de șah mat: surplusul financiar nu mai merge în casa unde era umilită, a ales să îl investească exclusiv în ea și în viitorul copiilor ei, printr-un plan clar făcut cu un consultant financiar. Viața ei s-a așezat. A redevenit stăpână pe munca ei, pe banii ei

Dacă și tu simți că tragi la jug, că muncești până la epuizare, dar cumva viața îți dă peste mână exact când ești aproape de succes... oprește-te.
Nu mai căuta cursuri de marketing. Nu trebuie sa muncești mai mult.
E vorba despre un mecanism nevăzut în subconștientul tău care încearcă să te protejeze de ceva. O barieră emoțională care îți conduce, de fapt, portofelul.
Dacă vrei să înțelegi ce te tine pe loc, care e povestea ta nevăzută ca să deblochezi, în sfârșit, creșterea ta financiară, te aștept joi, 4 iunie, la un atelier practic, unde vom aborda exact aceste aspecte.
Sau, dacă simți că povestea ta e prea sensibilă, te aștept într-o sesiune privată 1:1.

Ți-ai promis de prea multe ori că anul ăsta va fi diferit cu banii?Pe 4 iunie, într-un atelier practic de 90 de minute, ...
29/05/2026

Ți-ai promis de prea multe ori că anul ăsta va fi diferit cu banii?

Pe 4 iunie, într-un atelier practic de 90 de minute, clarificăm ce vrei cu adevărat de la bani și numim ce te oprește de fiecare dată, astfel încât să știi exact unde e blocajul și ce ai de făcut diferit.

Hai să descoperim împreună de ce te învârți în cerc și ce e de fapt în spate, fără afirmații pozitive și fără să ți se spună că nu a venit încă timpul tău....

De ce banii nu se adună și ce e de fapt în spate?Știi cm e, muncești, te străduiești. Vrei mai mult si faci tot ce poți...
28/05/2026

De ce banii nu se adună și ce e de fapt în spate?

Știi cm e, muncești, te străduiești. Vrei mai mult si faci tot ce poți pentru asta. Și totuși la sfârșitul lunii tot aceeași poveste.

Majoritatea oamenilor cred că problema e că nu câștigă suficient. Că le lipsește un client, o oportunitate, un noroc.
Am văzut în zeci de ateliere că problema e de obicei alta.
Fie că vrei bani dar în spate e altceva, poate liniște, independență, timp, siguranță și atunci alergi după un obiectiv care nu e ce vrei de fapt.

Fie că știi ce vrei dar ceva în tine sabotează exact când ești pe punctul să ajungi acolo, eviți să ceri mai mult, să îți crești prețurile, să faci pasul următor să spui nu.

Ambele arată la fel din exterior: te cam învârți în cerc.

Pe 4 iunie lucrăm exact pe asta , 90 de minute în care clarificăm ce vrei de fapt de la bani și vedem ce te ține pe loc de nu poți să îți crești veniturile.
Scrie-mi mesaj și îți dau toate detaliile.

Nu există un exemplu mai bun despre cât de importantă e claritatea decât manifestarea.Toți știm că ca să primești ce vre...
27/05/2026

Nu există un exemplu mai bun despre cât de importantă e claritatea decât manifestarea.
Toți știm că ca să primești ce vrei, trebuie să ceri. Dar ca să ceri, trebuie să știi exact ce vrei, concret, specific.

Am ținut multe seminarii pe abundență și de fiecare dată am alocat o mare parte din timp clarității. Pentru că oamenii veneau spunând "vreau mai mulți bani" și când săpam puțin, descopereau că de fapt vor liniște. Sau timp sau să nu mai depindă de nimeni.
Când nu ești clară despre ce ceri, ce vrei poți să primești orice sau nimic....
Și mai este încă ceva.

Chiar dacă știi ce vrei, există un tipar care rulează în fundal și te sabotează exact când ești pe punctul să ajungi acolo. L-am văzut de sute de ori. Oameni care muncesc, se străduiesc, vor cu adevărat... și tot nu le iese să aibă mai mulți bani.
Ghinion? Poate. Că nu meriți? Absolut deloc. Ceva în interior așteaptă încă permisiunea să meargă mai departe.

Pe 4 iunie fac un atelier practic, cu locuri limitate, în care lucrăm exact pe asta:
✅ Clarificăm ce înseamnă să ai mai mulți bani pentru tine cu adevărat, dincolo de sume, ce nevoie reală e în spate.
✅ Identificăm ce te oprește să ajungi acolo și îi spunem pe nume.
Pleci știind ce vrei concret și ce te ține pe loc. Fără asta poți munci ani întregi fără să simți că ajungi undeva.
Spune-mi un particip aici sau in privat și îți dau detaliile.
Mihaela

Address

Strada Stefan Cel Mare Nr. 66 Ap. 1
Suceava
720062

Opening Hours

Monday 16:30 - 19:00
Tuesday 10:30 - 18:00
Thursday 09:00 - 19:00
Friday 13:00 - 19:30
Saturday 10:00 - 16:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Mihaela Paiu Consultant în Claritate posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Mihaela Paiu Consultant în Claritate:

Share