22/12/2025
Oare merită prețul acesta folosirea excesivă a lui AI? Merită să umplem internetul de texte scrise la fel, cu același ritm și aceeași topică a propozițiilor, cu aceleași construcții verbale sterile & artificiale, recognoscibile de la o poștă pentru oricine (dacă mai văd un singur text scris pe modelul Nu bla bla, ci bla bla bla leșin), doar ca să părem mai scriitori decît sîntem? Nu sîntem și e OK să nu fim. E absolut OK să nu ne pricepem la toate. Pare că ne îndreptăm spre o perioadă în care textele scrise de oameni reali, din mintea lor, vor fi tot mai rare, iar textele cu poetica sterilă, metafore goale de conținut, care sună bine aparent, dar nu spun nimic, pe modelul Georgescu, ne vor sufoca. Observ că oamenii nici mesaje sau comentarii nu mai scriu cu mîna lor, și alea sînt scrise cu AI. Eu recunosc că nu pot să tratez serios genul ăsta de mesaje, le și văd de la o poștă că nu sînt scrise de oameni, nu pot vorbi cu roboți, eu folosesc AI rar. Vreau să vorbesc cu oameni și să aud ce au de spus, așa imperfect, însă genuin.
Cred că e nevoie să începem să folosim AI cu mai multă judiciozitate, să înțelegem că plătim preț mare pentru el, din toate punctele de vedere, e un instrument util dacă știm să îl punem la treabă pentru chestii serioase, însă dacă toată ziua îl folosim aiurea, e posibil să ne pară rău mai tîrziu. Nu cred că omenirea era pregătită pentru asta, nu sîntem suficient de maturi sau de educați din păcate pentru a avea acces atît de facil și non stop la el.
* Ce spune studiul (estimări, nu cifre exacte): AI-ul global ar putea emite între 32,6 și 79,7 milioane tone de CO₂ pe an în 2025; aceasta ar putea fi comparabilă cu emisiile unui oraș mare precum New York. Consumul de apă estimat între ~312 și ~765 miliarde de litri pe an - cam cît apa consumată mondial în sticle într-un an).