11/06/2026
Na stres se lahko odzovemo na dva načina.
Prvi način je evstres. Takrat imamo dovolj notranje stabilnosti, znanja in moči, da situacijo uredimo. Aktiviramo se, naredimo, kar je potrebno, in se potem spet umirimo. Telo gre iz napora nazaj v sproščenost.
S takšnimi izkušnjami rastemo in napredujemo. Postajamo bolj kompetentni, bolj učinkoviti in bolj povezani s sabo. Vsakič, ko nekaj uspešno uredimo, okrepimo zaupanje vase in izboljšamo način, kako delujemo.
Drugi način pa je distres. Do njega pride, ko problema ne znamo, ne moremo ali ne smemo rešiti. Ko ostanemo ujeti v situaciji brez izhoda.
Takrat telo ostane v stalni aktivaciji. Ni več celostne sprostitve. Pojavi se občutek nemoči, napetost se kopiči, energija, ki bi morala iti v akcijo ali spremembo, pa ostane ujeta v telesu.
Če to stanje traja, se začnejo težave. Fizične, psihološke in čustvene. In prav tukaj se skriva pomemben uvid: kronične težave se pogosto ne začnejo, ko telo začne boleti, ampak v situacijah, kjer nismo mogli reagirati.
Ko se znajdemo v stiski in ne najdemo rešitve, telo naredi to, kar zna - ustavi se in zamrzne.
Če takšno stanje traja dlje časa, postane navada. In iz akutne nemoči nastane kronična nemoč.
Problem sicer ostaja, ampak ga začnemo ignorirati. Kot da ga ne vidimo več. Telo pa ga še vedno nosi. Mišice ostanejo napete, dih postane plitek, živčni sistem pa ujet med naporom in umikom. Nastane situacija v kateri smo hkrati v stresu, ki zahteva primeren odziv in v blokadi, ki nam primeren odziv onemogoča.
Ker problema ne uredimo, energija ostane v telesu. Najprej kot napetost. Potem kot bolečina. Kasneje kot kronične težave. Če to traja predolgo, se telo izčrpa. Pojavi se utrujenost, brezvoljnost, depresija, izgorelost.
Pomembno pa je razumeti, da tudi distres ni sovražnik. Če ga uspemo predelati in iz njega nekaj naučiti, nas lahko okrepi. Postanemo bolj zreli, bolj stabilni in bolj sposobni, da naslednjič reagiramo drugače. Zato cilj ni, da stres odstranimo, ampak da ga znamo pretvoriti.
Iz nemoči v delovanje.
Iz napetosti v gibanje.
Iz zmede v jasnost.
Somatska praksa nam pri tem pomaga.
Uči nas, kako začutiti, kdaj smo v stresu, kako umiriti telo in kako postopoma izbrati drugačen, bolj učinkovit in zrel odziv.
Ko začnemo čutiti, dobimo možnost izbire.
In ko imamo možnost izbire, lahko začnemo spreminjati svoje stanje in svoje življenje.
https://karim-movement.com